Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #400  
Vechi 11.09.2012, 01:06:51
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca ai fi iubit ortodoxia,si pe Hristos prin ea,puteau sa se ia 100 de cristi pe zi de tine, si nu ai fi lasat-o. Ideea e ca tu nu vezi in ortodoxie pe Hristos,aici e singura problema.Ceilalti sunt asa aprigi,pentru ca il vad pe Hristos in ortodoxie,ei chiar cred,si ii doare fiecare farimitare adusa adevarului.
Dar sunt si ei oameni,si nu stiu sa o exprime ca sfintii,cu har. Daca ti ar fi vorbit asa parintele Cleopa iti zic eu ca l-ai fi indragit.
Defectele noastre nu justifica lipsa adevarului lui Dumnezeu,ci doar lipsa adevarului nostru.Nu ortodoxia e gresita,ci noi nu suntem ortodocsi .Un adevarat ortodox ar sti sa iti vorbeasca. Suntem bieti inchipuiti,mai mult sau mai putin credinciosi ,spital;ul de pe umerii lui Hristos.
Nu la noi te chemam,ca suntem urati si bubosi.Ci la El,caci doar in El este si speranta noastra. Incearca calea aceasta spinoasa,gusta,si o sa vezi,ca nu tu,ci harul lui Dumnezeu te va purta.
Vezi Iustin? Aici este greseala, Hristos nu se iubeste prin Ortodoxie ci prin El insusi. Pe cand mergeam numai in BO, au fost ani buni de zile cand credeam tot ce mi se spunea si faceam tot ce mi se cerea, inclusiv fusta si batic (!!), dar cu o singura exceptie totusi, mi s-a cerut de catre duhovnic sa imi parasesc prietenul "pentru o partida mai buna"(!!) ori am parasit duhovnicul pentru asemenea sfat, duhovnic care era director de seminar teoligic (!!), deci nici nu stii cat sufeream pe vremea aceea pentru ca eram saraca si nu aveam din ce sa imi cumpar toate cartile scrise de sfinti dupa care tanjeam atata, caci nu era ca acum sa le gasesti gratuit pe net sau de imprumutat de pe la unii si altii. Acum ca am posibilitatea sa imi cumpar orice carte vreau, si cheltui bani grei pe carti, am pierdut interesul pe care il aveam atunci pentru simplul fapt ca acum il am in sfarsit pe Hristos asa ca nu mai simt vidul si foamea ce le simteam atunci cand ascultam si faceam ca un robotel tot ce mi se cerea. De citit oricum le voi citi, insa doar ca pe cultura generala, ca sa vad ce a spus unul si altul, dar atat. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat sa cunosc si altceva, mai ales dupa ce vrand nevrand am studiat la facultate filozofia greceasca si modul de dezvoltare a religiei crestine intelegand multe din lucrurile care voua va vine greu sa le acceptati desi tocmai acceptarea lor este eliberatoare in Hristos.
Dar poate ca toate la timpul lor. I-am " luat la rost " pe mai multi din ierarhia preoteasca pentru faptul ca nu fac public ceea ce ei cred de fapt insa mi-au raspuns mereu ca populatia nu-i pregatita ca atare nu se poate, caci totul trebuie facut in pace. Asa ca sunt eu prea nerabdatoare cu siguranta, dar si viata mea este limitata, nu pot astepta pana populatia "se educa". Fac rau? Posibil, insa doar in atitudinea grabita in cazul asta, nu si in continut. Ori aici tocmai continutul il dezbatem...