View Single Post
  #25  
Vechi 14.04.2019, 17:50:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Iorest mi se pare o idee geniala aceasta Cafenea Ortho. Am spicuit cateva momente dupa mine reprezentative din reportaj:
"8:20-Este UN PUNCT DE SPIJIN PTR MINE pe langa familie,BISERICII II PASA DE NOI, contam ptr Biserica,
9:50-Relatia cu parintii, depresii. Orto cafe este in primul rand o familie.
12:00 Am avut si intalniri cu psihologi,nu am incercat sa impunem un anumit tip de activitate, incercam mereu sa dialogam,
14:05 am gasit o gramada de persoane in care pot avea incredere,foarte multi prieteni pe care acum ii numesc prieteni foarte buni."
Mulțumesc că ai avut răbdare să parcurgi reportajul, că ai comentat în cunoștință de cauză după ce ai văzut și că ai făcut o selecție de momente.

Asta am greșit eu că nu am făcut mai multe spicuiri, dar nu m-am gândit că unii nu se vor uita deloc la reportaj dar vor comenta, mă bucur totuși că mesajul a ajuns la oameni și nu s-a pierdut printre diferite replici care n-aveau legătură cu subiectul.

Ai surprins esența aici
Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Care mi se pare castigul principal: Comuniunea. Si as sublinia in special Comuniunea intr-un anumit SPIRIT.
Am auzit că mai mulți sfinți recomandau mișcarea și implicit o comuniune care se realiza.
Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La una din Bisericile ,la care am frecventat era un preot care facuse in jurul lui o COMUNITATE in tinerete, se juca fotbal cu ei si era apropiat de ei. Asta au nevoie multi tineri in zi de azi :Comunitate.
Danion Vasile TALANȚII ȘI ÎNMULȚIREA LOR - Drumul spre mâine -:

Parafrazez din conferința scriitorului ortodox Danion Vasile:
„E o tinerețe lăuntrică care trebuie să rămână, nu trebuie să ruginim...
Chiar de curând citeam la sfântul Nectarie cum recomanda sportul și cum a încurajat fotbalul la seminarul teologic din Athena. El a fost dintre cei care susțineau ca seminariștii să joace fotbal.

Lucrul acesta m-a mirat, ba chiar el făcea referire la un medic din antichitate din regiunea Silivriei care dădea ca rețetă unor bolnavi să meargă 100 km pe jos ca să se vindece, lucrul acesta era prezentat într-un cadru mai larg unde se arăta că Sfântul Nectarie era foarte grijuliu cu sănătatea maicilor, le îndemna să aibă grijă de sănătatea lor și le spunea - Dacă vă veți îmbolnăvi nu veți putea lucra pentru Dumnezeu cu aceeași râvnă.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.04.2019 at 17:55:44.
Reply With Quote