Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #614  
Vechi 24.02.2013, 21:55:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lingușirea

Un rege al Persiei, voind să-și aleagă un sfetnic bun, a chemat la palat într-o zi cinci dintre cetățenii cei mai de vază din oraș și le-a zis:
- Iată, am cinci inele strălucitoare pe degetele mele; ele vor fi plata sincerității voastre. Spuneți-mi fără lingușire: ce credeți voi despre puterea și mărirea mea?
Primii patru, uluiți de frumusețea diamantelor de pe inele și voind să le aibă, răspunseră regelui cu multe laude, pe care nu se cuvenea să le spună decât lui Dumnezeu.
Regele părea mulțumit și dădu pe rând câte un inel celor patru care îl lăudaseră.
Pentru că al cincilea, tăcea, regele l-a îndemnat să-și spună părerea.
- Eu cred, zise acesta, altfel decât cred cei care au vorbit înaintea mea. Eu cred, o rege, că toată puterea o ai de la Dumnezeu, și că ți-a fost dată pentru binele poporului ce-l stăpânești și odată va trebui să dai socoteală de felul în care ai întrebuințat-o.
- Și eu cred tot așa, zise regele cu mulțumire. Dar ție nu-ți dau inelul ci încrederea și prietenia mea. Vei sta mereu lângă mine, ca sfetnic al meu, căci în tine am găsit omul și prietenul sincer pe care-l căutam.
A doua zi cei patru veniră foarte grăbiți să spună că inelele cu diamante, pe care le primiseră, sunt false.
Iar regele le zise:
- Ce, credeți că eu nu știu că diamantele sunt false? Eu le-am comandat astfel. V-am plătit cinstit. Voi mi-ați dat laude false, eu v-am dăruit inele false. V-am plătit cu aceeași măsură, de ce vă mai plângeți?!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote