View Single Post
  #6  
Vechi 03.05.2010, 14:24:13
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sunt sectele foarte periculoase?Sunt sectele in cautare doar de adepti si nu de adevaratul sens al cunoasterii lui Hristos?
Am observat ca fiecare secta se crede cea mai buna,cea mai dreapta,am auzit recent ca adventistii cred ca sunt adevaratii si adevarata credinta(o aberatie dupa parerea mea) din mai multe motive(cum ca sambata ar fi binecuvantata de la Dumnezeu si nu duminica care este binecuvantata de necurat) (o alta aberatie dupa parerea mea) si multe altele.
Asa si celelalte secte,martorii lui Iehova care mi se par foarte foarte ciudati si nu mai zic de penticostali si de ritualurile lor.
Si totodata protestantii care s-au despartit de Biserica Catolica si reprezinta pentru catolici ceea ce reprezinta sectele (adventistii,penticostalii,martorii lui Iehova)pentru noi.
Intrebarea mea este:cum sa luam atitudine fata de ei?Sunt sectele periculoase?Care este scopul lor?Cum sa ii aducem la crestinismul adevarat(ortodoxie sau catolicism)?De ce sunt asa de raspinditi in zilele noastre?

DUMNEZEU SA-I LUMINEZE!
Nu incurca credintele lumii cu sectele. Una este o credinta care isi desfasoara activitatile la vedere deoarece nu are nimic de ascuns si alta este o secta ale carei ritualuri sunt macar in parte secrete si ascunse celorlalti.

Sectele sunt foarte periculoase si de obicei parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa te tii departe de ele. Problema cu sectele consta tocmai in faptul ca au la baza pricipii oculte, ascunse ce nu intamplator sunt tinute macar intr-o anumita masura secrete, deoarece ritualurile din cadrul sectelor contravin cu ceea ce marea majoritate a oamenilor spun ca este moral, decent sau uman.
Reply With Quote