Subiect: singuratatea
View Single Post
  #4  
Vechi 22.11.2008, 09:28:53
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bogescu Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Daca un om este apreciat ca fiind singuratic, e de bine sau de rau ?
Este cineva aici care sa marturisesca despre singuratatea lui ?

va multumesc
Corneliu Bogescu

Buna ziua. sa vorbim despre singuratatea impusa siesi sau de cea impusa de societate? caci chiar societatea e cea care ne impinge..eu de exemplu mi-am impus-o.nu imi este usor ,simt nevoia cuiva care sa-mi poarte de grija ,cu care sa ma sfatuiesc ,cu care sa ma plimb, sa discut despre cultura.dar il am pe puiul meu si pe Dumnezeu langa mine.Sa nu uitam ca Dumnezeu a facut-o pe Eva pereche a lui Adam...nu degeaba.barbatul si femeia trebuie sa fie impreuna,si am mai invatat ca nu trebuie sa facem din persoana dorita un scop al nostru ci un mijloc de a ajunge la Dumnezeire.Atentie. avem tendinta de a ne atasa excesiv si de a uita scopul real, cel de a ajunge la Dumnezeu.Asa ca e o perioada in care imi iau avant, sunt stapana pe mine, am curaj ,le fac pe toate singura., spun gata ,,vreau sa fiu singura..,,..dar obosesc si imi doresc un suflet langa mine...apoi iar si iar...nu este usor.nu putem trai singuri. si mai imi place ca sfaturi despre singuratate dau cei casatoriti...nu?
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote