View Single Post
  #98  
Vechi 08.01.2010, 13:51:47
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Dumnezeu spune despre copii ca ei vor face,vor continua nelegiuirile parintilor.Intrebarea mea este: Esti de acord cu fapta inaintasilor tai care l-au omorat pe Iisus? (si pe unii prooroci)
Te dezici de fapta lor?
Ce parere ai de faptl ca proorociile spun ca la sfarsitul lumii o parte din evrei vor veni la Iisus si se vor mantui?

crezi ca e posibil sa faci parte din acestia? ce parere ai de maica Ecaterina si de parintele Steinhard,care s-au convertit la crestinism?
Pana in ziua de azi,Dumnezeu a vorbit numai cu Moise. Toti altii care au pretins ca El le-a vorbit au fost internati la case de sanatate. Cel putin la noi evreii. Daca Dumnezeu are de vorbit cu altii si nu cu noi,imi pare rau dar sunt cam neincrezator.
Daca evreii au omorat pe Iisus,asta sa cercetat demulte ori deoarece nu este in acord cu datele logice. Povestea asta a fost inventata de antisemiti inainte cu multe secole dar fapt este ca Papa (inainte cu 20 de ani)de la Roma,a cerut scuze de la poporul evreu ca a fost acuzat de omorarea lui Iisus penedreptate. Dupa cercetarile teologistilor catolici sa ajuns la concluzia ca Iisus a fost judecat si rastignit de Romani .
Afara de asta, intrebarea ta este ca si cum eu as intreba: Dece mama ta a fost o c...? In intrebarea ta insinuezi ca situatia este cum o prezinti in intrebare.
Sfarsitul lumii este inca departe si evreii vor face ce vor dar din istoria lor,ei sunt acel popor care a supravietuit mii de ani pe cand multe-multe alte popoare au disparut. Evreii sunt acel popor care a daruit lumii mai mult decat orsice alt popor din lume, inclusiv pe Iisus,Mantuitorul crestinilor.
Cand evreii au scris VT,in europa erau inca popoarele barbare si in parte traiau "inca in pomi"
Frumos ca ai gasit 2 evrei care s-au convertit.Daca vrei pot sa-ti fac lista lunga de crestini car au trecut la judaism . Fiecare ar dreptul sa traiasca in credinta sa si eu pot numai sa spun, sa fiu sanatosi si fericiti in credinta lor.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote