View Single Post
  #156  
Vechi 19.01.2010, 00:14:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare numai pentru andreicozia:

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evreii Nu au rucificat NICI UN OM niciodata. In schimb , da ei ii omorau cu pietre

Acum vin si te intreb, Hristos a murit de pietre sau a fost pus pe cruce, tortura mortala folosita EXCLUSIV de romani? hmmm?:))

Evreii nu l-au gasit vinovat de nimic pentru care sa fie omorit(altfel nici nu mai stateau la discutie si-l omorau pe loc,... de aceea l-au luat in primire romanii...
Andrei, nu stiu in ce carte ai citit tu acest lucru despre rastignirea lui Iisus. Te-as ruga sa-mi spui titlul cartii respective, precum si care este dupa tine autorul moral al sentintei de rastignire, caci intre timp am aflat si eu ca ostasii romani L-au rastignit. Si poate ma ajuti sa inteleg si urmatoarele versete:

3.Atunci Iuda, cel ce L-a vândut, văzând că a fost osândit, s-a căit și a adus înapoi arhiereilor și bătrânilor cei treizeci de arginți, 4.Zicând: Am greșit vânzând sânge nevinovat. Ei i-au zis: Ce ne privește pe noi? Tu vei vedea. 5.Și el, aruncând arginții în templu, a plecat și, ducându-se, s-a spânzurat. 6.Iar arhiereii, luând banii, au zis: Nu se cuvine să-i punem în vistieria templului, deoarece sunt preț de sânge. 7.Și ținând ei sfat, au cumpărat cu ei Țarina Olarului, pentru îngroparea străinilor. 8.Pentru aceea s-a numit țarina aceea Țarina Sângelui, până în ziua de astăzi.
(Matei, 27)

Scuze, Evreulcelales, ca m-am folosit de ocazie si am pus aceste versete aici la sectiunea Iudaism, dar am impresia ca colegul nostru crestin stie mai multe lucruri despre acea perioada si as vrea tare mult sa imi spuna si mie ce si cum.
Reply With Quote