View Single Post
  #201  
Vechi 14.03.2010, 20:33:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Anna21 - ma termini
Am impresia ca noi doua intelegem in mod diferit erotismul/erosul.
Daca tu spui ca alimentele, mancatul sunt legate de eros...
Si femei care mananca ciocolata si gem? Doamne, mare ti-e gradina!!!
Ca sunt multe produse cu forma falica Care sunt alea?
Sa nu-mi spui de legume (castraveti si dovlecei), ca pe alea asa le-a facut Cel de Sus!
Ah, ca arata o placere in a manca, ca savureaza. Este altceva.
Adica mai concret:
Pentru mine erosul este legat, are finalizare in sex.
Mancarea, sau hainele nu au pentru mine (in general) eros.
Mananc ceva bun (ciocolata, inghetata. alte dulciuri) ca sa ma simt bine sufleteste da. Dar asta nu este eros pentru mine. Este o necesitate de baza. Nu-mi trezesc placeri trupesti de alta natura.
Oamenii isi ofera prin astfel de produse si placeri echilibru sufletesc, ocrotire, refugiu de negativul vietii exterioare. De aici pana la eros...!
N-am inteles aspectul cu cocktailul sotului si erotismul. Adica tu vrei sa spui ca prin asta el iti facea o invitatie la altceva?
Ca sa inchei: pentru mine exista placeri trupesti de baza, necesare, vitale si altele pur simplu de oft, de confort, de lux,...de atragere sexuala.
Prima categorie nu pot fi pacate.
Ma refer doar la paragraful subliniat: Nu trezesc placeri trupesti (desi uneori, da o fac), dar in general SUBSTITUIE.
As putea sa fiu f dura si sa te intreb: cate kilograme cantaresti?

Apoi imi poti vorbi despre diferenta dintre necesitate si satisfacerea poftelor. Si daca ai sub 50 kg o sa te cred cuvant cu cuvant!

Ma simt o straina aici pe forum, chiar nu simte nimeni tirania poftelor?

Cat despre produsele erotizate de pe piata.. Sophia, pune mana si citeste si tu ceva.. Iti recomand "Fericirea ca obligatie" (nu mai stiu ce francez a scris-o a fost prima de gen pe care am citit-o.. acolo sunt exemple cu toptanul despre produse cu forma falica).
Te uiti la tv (probabil ca-ti plac lucrurile romantice.. citeste ce a scris Virgiliu Gheorghe despre efectele asupra mintii.. nici serialele romantice nu sunt "inocente".)
Sau vezi despre mesaje subliminale:
http://www.youtube.com/watch?v=Ng6hQfGzQig

Pune mana si te informeaza si tu!

Sincer, cand imi vorbeste lumea despre dragoste "curata", dar nu o considera SACRIFICIALA, care in opinia mea este singura curata... ii suspectez ca-si iubesc muuult patimile pe care le considera chiar virtute.

Si cocktailul si erotismul.. era vorba de seductia celuilalt in situatia in care eram in post! Cocktailul este un simbol.. el imi ofera placere, eu cedez.. sexualitatea este mult despre placerea dominarii, Sophia!

Last edited by anna21; 14.03.2010 at 20:37:13.
Reply With Quote