View Single Post
  #256  
Vechi 13.02.2013, 21:41:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit de curand o carte foarte frumoasa si interesanta a lui Sadoveanu:
Creanga de Aur.
Candva ne-a vorbit parintele despre ea, la predica.
Am gasit-o cu greu. Nu stiu de ce clasicii romani se gasesc atat de greu. Ar trebui sa fie editati mai mult si nu numai lucrarile care se studiaza in scoala.
Un lucru interesant: eu in scoala nu aveam timp si nici placere in stresul acela sa citesc ce se cerea la scoala. Mai ales ca trebuia sa scriu compuneri cu multe critici ale altora, in loc sa-mi spun parerea mea.
Acum m-ar tenta sa (re)citesc in liniste multe lucrari ale clasicilor nostri.

Creanga de aur vorbeste despre imparateasa Irina a Bizantului si fiul ei Constantin. Irina a fost ortodoxa si foarte credincioasa ocrotind manastiri si icoane de pret.
Este o pagina din istoria ortodoxiei. Prima sotie a lui Constantin a fost Maria din Amnia, nepoata unui bun ortodox (Philaret/Filaret).

Din pacate poti sa intelegi bine cartea numai daca stii dinainte aceasta bucata de istorie. Si exista putine lucrari care o trateaza.

Acum se face cumva in scoala aceasta lucrare a lui Sadoveanu?
Clasicii romani se tot publica de o vreme, chiar in editii ingrijite, frumos cartonate. Cauta-le la orice chiosc din Romania, sau la librarii si le gasesti toate aceste volume la un pret accesibil. Practic ne putem face o biblioteca intr-o zi, daca avem banii si energia necesara. Am cumparat multa literatura universala, carti, care alta data se epuizau cat ai bate din palme. Acum cartile stau in raft si isi asteapta cumparatorii.

In ceea ce priveste comentariul, sophia, nu il poti face, daca nu ai citit mai intai cartea sau poezia respectiva. Altfel despre ce sa-ti dai cu parerea?!? Iar compunerile, care ni se dictau, analizele literare si gramaticale, cerute de programa de invatamant pentru examene, ce sa-i faci? asta era metoda atunci, desi trebuie sa recunosti, ca am iesit din scoala mai invatati decat ies azi elevii, lasati sa gandeasca liber, dar care nu prea se preocupa de acest lucru, ei fiind preocupati de altele: moda, muzica, sexul, etc.

In Germania, la Frankfurt/M. se tine anual un Targ de carte si de acolo iti poti achizitiona cartile care te intereseaza.
Reply With Quote