View Single Post
  #258  
Vechi 16.02.2013, 00:12:27
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am descoperit o carte de mare folos: Raspunsuri la intrebarile lumii de azi, a Sfantului Nicolae Velimirovici. Redau un mic fragment din carte ce cuprinde raspunsul Sfantului Nicolae Velimirovici catre Pelerinul Iovan. Acesta dorea sa afle ce lucru este mai important pentru mantuirea sufletului.

"Iar eu o sa te intreb ceva, dragul meu tovaras de drum, si raspunsul pe care mi-l dai mie ti l-ai dat in acelasi timp si tie.

Ce este, asadar, mai important pentru nou-nascut? Hrana, sau incalzirea, sau baia, sau ocrotirea? Poti spune ca una dintre ele este mai importanta decat alta, dar trebuie sa recunosti ca toate patru sunt foarte importante pentru dezvoltarea corecta a copilului.

Sufletul unui om care s-a desteptat si s-a pocait e ca un nou-nascut. Adu-ti aminte cum i-a vorbit Hristos lui Nicodim despre nasterea din nou a omului.

Sufletul nou-nascut are nevoie si sa fie hranit cu invatatura lui Hristos, si sa se curateasca prin post si rugaciune, si sa se incalzeasca prin dragostea fata de Ziditorul sau, si sa se pazeasca cu luare-aminte prin controlul gandurilor si al dorintelor de toate sagetile si pieirile.

Nu ne-a vestit, oare, Mantuitorul prin apostolii Sai: daca Ma iubiti, paziti poruncile Mele? Nu a zis: paziti o porunca, ci: paziti poruncile, adica pe toate. Iar poruncile lui Hristos privesc ostenelile noastre pentru propriul suflet. Nu o singura osteneala, ci multe osteneli. Tu esti pomicultor cunoscut. Cate osteneli nu iti dai pentru un singur pom? Si pe nici unul nu il lasam. Si atunci, cum sa lasam noi fie si o singura osteneala pentru sufletul nostru, singura noastra avere pe care mormantul nesatul nu o inghite?

Iata, tu ai gasit de cuviinta ca pentru sufletul tau era de trebuinta si un pelerinaj la Ierusalim. Aceasta nu este o porunca raspicata a lui Dumnezeu, si totusi tu, din dragoste fata de Domnul tau si pentru sufletul tau, ai luat asupra-ti si osteneala aceasta. Si atunci, cum sa trecem peste o porunca raspicata a Mantuitorului nostru ca peste un lucru de mica insemnatate?

Pace tie si bucurie de la Domnul!"
Reply With Quote