View Single Post
  #358  
Vechi 26.05.2021, 12:54:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poti sa imi spui cum vezi tu pamantul plat din aer?

Ca in momentul asta tu folosest pe post de argumentatie o generalizare incorecta de la local la general.

De fapt tu ce afirmi este "eu vad local pe raza de 5-10 km" ca pamantul PARE plat

DECI CA SI CONSECINTA "AR TREBUI" SA FIE PLAT GENERAL.
Domnule, atat cat vad asta vad ceea ce vad si spun ca vad. Nu folosesc nicio generalizare incorecta, nicio argumentatie cu vreun scop ascuns. Nu vad doar 5-10km ci sute de km sau mii de km. Depinde cat de sus ma ridic cu balonul.


Citat:
Si din spatiu cum il vezi? tot plat? Pentru ca tu vezi pe orizontala CEVA LOCAL, pe raza mica.
Dar nu vezi din spatiu nimic.
Din balon cu cat te ridici tot mai mult tot aia vezi: un cerc luminos inconjurat de un orizont perfect drept. De ce as minti si as confunda cercul cu sfera? De ce as sustine ca de sus, cu cat ma ridic mai sus incep sa vad asa pe mijloc, un mijloc bombat si mai sus ca sa sustin ca vad o sfera?

Citat:
Asa ca ocolesti intrebarea prin raspunsuri PARTIALE SI MINCINOASE SI PRIN GENERALIZARE INCORECTA.
Nu ocolesc si nu mint ci spun exact ceea ce vad! N-am voie sa cred ceea ce vad ca vii tu sa-mi spui ca mint si ca vad ce zici tu ca vad? Nu vad ce zici tu ceea ce vad eu aia vad. De ce ar trebui sa mint ca ma persecuti tu mintind ca evit si ca generalizez incorect? Pai nu generalizez nimic ci spun ca atat cat vad aia vad: un cerc luminos inconjurat de orizont drept perfect si pe care nu-l confund cu o sfera!

Citat:
Asta este "tehnica ta de raspuns", minciuna si generalizarea de la local la general.
Ce tehnica? Ce minciuna? Nu vezi ca tu vrei sa ma fortezi sa spun ca vad ceea ce nu vad? Nu vezi ca tu vrei sa generalizez ceva in favoarea ta si daca nu o fac atunci susti ca mint? Tu esti vicleanul nu eu, tu ai tactici de manipulare si generalizare eronata. Eu ti-am marturisit ceea ce vad si ceea ce se vede pe orice film facut din balon si care foloseste lentile corecte. De ce negi evidenta sustinand ca se vede altceva decta vede toata lumea? Asa cum vad asa vad toti oamenii si toti pot sustine exact ceea ce vad: un cerc luminos inconjurat de orizont perfect drept, circular, si acest cerc nu poate fi confundat cu o sfera oricat te-ai inalta!

Citat:
Fiul minciunii, din spatiu cum vezi tu pamantul? L-ai vazut? Pentru ca prin conspirationism negi orice dovada adusa pentru "vederea din spatiu".
Tu esti pui de baron de Miunhauzen nu eu caci tu negi evidenta filmelor de pe youtube prezentate ca sa crezi in bile facute in fotoshop. Nu pricepi ca oricat de sus te inalti tot un cerc luminos vezi? Daca vrei sa-l confunzi cu o sfera e treaba ta. Eu stiu un lucru. Daca treptat te inalti si tot un cerc il vezi mereu, de ce de la o inaltime mai inalta sa mint si sa sustinc ca incep sa vad o sfera?

Citat:
Dar tu cum ai vazut pamantul pe verticala si nu pe orizontala ????

Pui al tatalui minciunii care te invata sa te minti si sa nu gandesti
Tu esti ala ce vrea sa ma invete sa mint si sa cred in minciuni!

Pamantul pe orizontala l-am vazut cu apa plata iar pe veritcala l-am vazut din filmarile din balon care ne prezinta un cerc luminos inconjurat de orizont drept , cerc in jurul camerei! N-am niciun interes sa sustin ca vad altceva. Tu de ce nu accepti realitatea ca sa ne spui tu ce vezi? Ia spune tu ce vezi fara interese ascunse si fara argumentatie si fara tactici de manipulare!

Ce vezi dumneata domnule pui al baronului de Miunhauzen care sustine ca stie el mai bine ca mine ceea ce vad eu? Hai prezinta-ne ce vezi?

Daca vezi si tu un cerc luminos inconjurat de orizont perfect drept, cerc, hai spune de la care inaltime incepe sa se vada cercul ca o sfera? De ce ar deveni cercul sfera daca te inalti mai sus? Cercul cu cat te inalti se vede ca ramane cerc. Daca ar fi sfera atunci cu cat esti mai aproape de sfera se vede ca este o sfera. De ce? Pentru ca ar trebui sa vezi cum marginile cercului se lasa in jos in jurul centrului cercului care devine asa ca un deal. Asta nu se intampla. Pentru ca asta nu se intampla atunci o duci tu impreuna cu prietenii tai de baroneala, o duceti la distanta foarte mare ca sa poti acolo confunda cercul cu o sfera. De la o distanta foarte mare orice cerc poate parea sfera. Ca sa-ti dai seama trebuie sa te apropii! Apropiindu-te, ”sfera” devine cerc si-ti dai seama ca e cerc. Voi zice-ti invers, ca de la distanta se vede mai clar ca e sfera. Luna de unde stii ca e o sfera in partea ei vazuta? Daca si ea e un cerc luminos? Ca sa-ti dai seama trebuie sa te apropii si nu sa te departezi. De la distanta mare oricine confunda cercul, discul cu bila-mingea. Cum faci sa-ti dai seama daca e sfera sau e cerc-disc? Te apropii si apropiindu-te constati ca vezi un cerc luminos si mai jos, pamant-insule inconjurat de ape plate. Vezi cumva altceva decat mine domnule pui al baronului de Miunhauzen?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.05.2021 at 13:07:03.