Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #128  
Vechi 01.09.2021, 07:14:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Simplu. Porcariile astea sunt fie influente gnostice, asa cum am spus mai sus, in sensul ca gnosticii considerau creatia materiala ca fiind fundamental inferioara celei spirituale,
Dar tu, sau... "crestinismul tau", impotriva caruia zici ca eu propovaduies(pe acilea), considerati ca e invers? Sau ca sunt egale?
Daca raspunzi da, indiferent pentru care intrebare, atunci da, propovaduiesc contra cu toata puterea pe care mi-o da Duhul Sfant. Aici e dovada ca nu sunt gnostic.*
E cat se poate de logic ca creatia materiala evolueaza, se innobileaza si devine spiritualizata (induhovnicita) si prin transcendenta se va mantui(ridica la cer). Si asta n-o spun din influente eleniste sau asiatice, ci din Scriptura(oare tu le-ai citit si meditat?):

21. Pentru că și făptura însăși se va izbăvi din robia stricăciunii, ca să fie părtașă la libertatea măririi fiilor lui Dumnezeu.
22. Căci știm că toată făptura împreună suspină și împreună are dureri până acum.
23. Și nu numai atât, ci și noi, care avem pârga Duhului, și noi înșine suspinăm în noi, așteptând înfierea, răscumpărarea trupului nostru.(Rom8,21-23)


Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
cu consecinte in sensul unei viziuni eronate asupra ascetismului,
Asceza(etapa a transcendentei), sau ignorarea trupului spre folosul duhului reiese tocmai din versetul (Gal5,17), postat mai sus si tot clerul si monahii si credinciosii sunt chemati s-o practice mai mult sau mai putin pentru a creste duhovniceste.
Cine-i cheama? Duhul Sfant.
Ce-i eronat?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
fie, alternativ, sunt rezultatul unor frustrari pe principiul "strugurii sunt acri".
Strugurii mei sunt dulci; toti.


*P.S. Prin urmare tu trebuie sa cauti sa afli mai mult despre tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote