View Single Post
  #20  
Vechi 17.09.2021, 02:25:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ok. Am si eu o nedumerire. In Facere capitolul 1 versetul 27 este specificat ca Dumnezeu il face pe om dupa chipul si asemanarea Sa, si anume barbat si femeie. Termenul folosit pentru Dumnezeu este Elohim fiind pluralul cuvantului ebraic eloah.
Avand in vedere ca "chipul" lui Dumnezeu este barbat si femeie, unde isi gaseste acest "chip" sensul in trinitate? Sau mai bine zis unde se regaseste chipul femeii divine in trinitate?
Oare spui femeia divina referindu-te la Maria, sau femeie in general?

Femeia se regaseste in trinitate tot acolo unde se regaseste si barbatul, sau daca te referi la Femeia Divina, ea se regaseste acolo unde e Fiul Omului (parerea mea).
In lumea spirituala nu este barbat sau femeie, aceasta deosebire este functionala doar aici, in lumea materiala, unde femeia produce trup semintei pe care o primeste de la barbat.
Si barbatul si femeia au fiecare 46 de cromozomi, iar copilul nascut din ovulul femeii fecundat de spermatozoidul barbatului nu are 92 de cromozomi, ci cei cei mai sanatosi 46 de cromozomi din cei 92. Asta e dovada ca omul a evoluat din materie ajungand la spirit; de aici el nu se mai raporteaza la materie, la trup, la sex, ci la duh.
Deci cand vorbim de barbat si femeie vorbim de trupurile lor, iar cand spunem om, atunci ne referim la chipul lui Dumnezeu.

Ce a depins de Dumnezeu a fost sa-l faca pe om dupa chipul Lui; ca omul sa se si asemene cu Dumnezeu asta depinde de om, de lucrul(munca) pe care el il face asupra lui insusi.
Cu cat omul (barbat sau femeie) se identifica pe sine ca simplu om, in niciun caz ca barbat sau femeie, cu cat el se ”indeparteaza” mai mult de trupul sau, cu atat el se aseamana mai mult cu Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote