View Single Post
  #17  
Vechi 08.02.2010, 16:27:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Intrebare: cand vorbim despre desfrau la ce ne gandim? La un trecut tulbure si incarcat de relatii sexuale pasagere, fiindca asa a avut ea chef sa zboare din floare-n floare? Daca da, na. E dificil, nici eu n-as putea accepta un asemenea barbat pentru ca nu as avea incredere in el si-n motivatiile lui.
Dar daca ma gandesc la aspectul dramatic si profund nefericit al prostitutiei, adica un desfrau practicat nu pentru ca te rod "poftele" (urasc cuvantul asta :D) ci pentru ca nu ai de ales sau pentru ca ti-e in asa hal de avariat respectul de sine incat nu poti sa iesi din mocirla si crezi ca nu meriti nimic mai bun - atunci lucrurile se schimba.
Ai dreptate, exista o diferenta in ceea ce priveste motivatia fiecarui om cazut in pacat.
Insa, cred ca tot grea este trecerea peste acel trecut. Sunt sigur ca diavolul se va folosi de el ca de o arma foarte puternica.
Este nevoie de o dragoste cum nu prea se gaseste spre a sterge tot trecutul unui om si a'l iubi in prezent, precum o face Hristos si sfintii Sai.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iata, cat de personala si purificatoare este iubirea lui Hristos, iar iubirea noastra partinitoare. As fi curios care sunt canoanele Bisericii - interzic?
Interesant. Nu stiu nici eu.
Eu cred ca nu interzic.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
O prostituata din literatura: Sonia din "Crima si pedeapsa". Un personaj extraordinar.. Chiar de iubit :).
Desfranare cotidiana care trece neobservata: vizitatorii siturilor pt adulti, de ex. De ce acestia sunt mai putin de condamnat cand aduc desfranarea in propriile lor familii? Cate femei isi pun problema: nu m-as putea casatori cu acela ca a vazut sute de filme pt adulti? Ca ei nu au savarsit fapta fizica - sunt mai putin desfranati? Nu as spune!
Apoi sunt pacate mult mai grave decat desfranarea, in opinia mea. Pacatele cu trupul sunt vizibile, te dor, iti pare rau etc.. Este usor sa le observi, mai ales la altii.. Dar cele din mandrie pe care nici nu le simti? Dar hula? Imi par mai grave.
Da, toate pacatele sunt rele, insa ca asta... parca nici unul.
Si drama este ca ne tine pe toti, intr'o masura mai mica sau mai mare.

Cu siguranta toti ar alege pe unul care doar s'a uitat la filme, etc, decat pe unul care a experimentat totul faptic.
Chiar daca nu se cade sa impartim pacatele in mari si mici, exista totusi o diferenta calitativa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote