View Single Post
  #18  
Vechi 30.08.2011, 12:12:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Motivul acesta ca un episcop este mult prea ocupat cu eparhii si preoti si mireni care vin la mei si alte cele, nu cred ca este corect.
In acelasi fel manageri de mari concerne, regi, imparati, presedinti de state, care au atata raspundere si lume in grija lor, ar trebui sa nu fie casatoriti.
Da, familia acestora are f.mult de suferit.

Motivul in cazul episcopilor cred ca este altul, de natura strict religioasa si poate ca nu-l stim noi.

De ce totusi diferenta intre ei si preotii care au voie si chiar trebuie sa se casatoreasca, ma intreb si eu.

Interesante sunt exemplele date. Deci au existat episcopi ortodocsi cu familie!
Bun, sotia a murit inainte sa fie ei episcopi, dar au ramas copii si mai ales, chiar vaduvi, ei au avut femeie (in toate sensurile).

Din cate stiu eu, preotii ortodocsi trebuie mai intai sa se casatoreasca, apoi sunt hirotoniti si nu invers.
Am inteles mai de curand (tot aici pe forum se discuta), ca acele exceptii de la regula, sunt tot mai mult desconsiderate. Nu stiu de ce.

Preotii ortodoxi celibi (deci care nu se casatoresc niciodata) provin din calugari si pot lucra numai la manastiri. Eu asa stiu.
La restul bisericilor, preotii sunt de mir, deci casatoriti.

La catolici nu ma pricep. La ei insa celibatul este ales si impus pentru alte motive, si nu pentru ca ar fi prea ocupati. Este vorba la ei de ideea ca o femeie ii impiedica in preotie, ii ispiteste la greseli si pacate.

Si cred de altfel ca acelasi ar fi motivul si la episcopii ortodocsi. Ei trebuie sa fie un model pentru toti, inclusivpentru preotii din subordine si daca au probleme in familie, cum ar sta in fata oamenilor.

Iar legat de copiii de preot, majoritatea cam sunt educati in spirit religios si multi devin ei insisi preoti (baietii).
La fel ca si in alte familii cu situatii si reguli deosebite (persoane publice), unii copii de preot pot sa se simta nefericiti, constransi in alegerile lor de viata, incepand cu stiu eu mancarea de post, prieteni, profesie, hobby-uri si ajungand pana la casatorie.
Preotul este totusi o persoana publica si familia lui este si ea in vizorul lumii in permanenta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote