View Single Post
  #19  
Vechi 28.12.2012, 03:04:21
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ERETICA sau NU?!

In antologia „IATA DUHOVNICUL” PARINTELE ARSENIE PAPACIOC, vol. 2, Editie alcatuita de ieromonah Benedict Stancu, Editura Sophia, este o analiza a acestei „Rugaminti”ca note de subsol pe parcursul paginilor 169-177(de fapt, intreaga pagina o constituie Nota de subsol). Analiza foarte dura, nu stiu daca se adreseaza direct textului „Rugamintii”sau persoanei care „se presupune” ca ar fi scris-o.
E trist ca „analiza” (facuta probabil??? de ieromonahul Benedict Stancu, din text, nu reiese autorul) omite sa spuna ca aceasta brosura care cuprinde si „Rugamintea”a aparut si „s-a tiparit cu binecuvantarea I.P.S.Mitropolit Teofan al Olteniei, Sfanta Manastire Lainici, 2004”. Deci, ERETICA sau NU, a fost tiparita cu binecuvantarea unui mitropolit.

Nu stiu daca e corect, nu stiu daca e in conformitate cu morala crestina, cu morala sociala, cu deontologia profesionala, cu etc. sa desfiintezi un text, fara sa spui carui autor ar apartine. „Rugamintea”n-a fost un desen pe asfalt, sau pe nisipul marii; n-a fost un bilet pus la o cutie postala, a fost o publicatie(o brosura), cu un autor: Arhimandrit Ioachim Parvulescu, cu binecuvantare etc. O brosura care s-a vandut in pangarele unor biserici(ortodoxe), in librariile unor manastiri(ortodoxe), in librarii ortodoxe. Nicio referire la Arhimandritul Ioachim Parvulescu, niciun cuvant despre presupusul autor al „Rugamintii”, parintele Rafail Noica.

Si, pana un/alta, de unde sa cumparam carti ne-eretice(daca textul Rugamintii este eretic) daca nici in librariile si pangarele ortodoxe nu putem sa fim siguri ce cumparam?

De ziua Sfantului Nectarie Taumaturgul (in ultimii 7 ani) am fost la Manastirea Radu Voda. In ultimii doi,trei ani eu n-am mai pot sa stau la rand, dar am mers la Manastire de ziua Sfantului sa ma rog.
Anul asta era lume multa, erau tot felul de vanzatori de icoane, de lumanari, de carti sfinte, de candele etc. Am vazut (in premiera) tamaie de cuoare verde, albastra, galbena, rosie, mov ...Tamaie cu miros de capsune, cu miros de trandafir, cu miros de nu mai stiu ce alta floare. Au patruns aromele si aici. Vroiam doar tamaie, fara adausuri. Dar nu se mai poarta.
Asa o arata acum ortodoxia??

Last edited by MariaElena; 28.12.2012 at 03:06:51.
Reply With Quote