View Single Post
  #198  
Vechi 14.03.2010, 19:49:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Anca nu-mi denatura vorbele, te rog!
Ioachim si Ana nu puteau avea copii si au primit-o pe Maria de la Dumnezeu, ca urmare a rugaciunii. Putea sa nu le-o dea. Domnul a ales sa le dea si mai apoi s-o faca pe Maria ceea ce a facut-o: Maica Domnului. Dumnezeu a ales/hotarat nasterea si rolul Ei.

Pai si eu m consider inferioara Maicii Domnului si nu ma compar nici cand cu Ea. Nu eu faceam comparati, ci voi, altii.

Si tocmai ca voi aduceti acest afront cand o toti aduceti in discutii, acolo unde nu trebuie si faceti comparatii.
Sa ne comparam numai oamenii intre noi, sa-i lasam pe Cei de Sus acolo unde sunt, cu respectul cuvenit.

Si nu ma mai faceti sectanta, ca nici nu stiu ce fac aia.
Nu ti-a denaturat nimeni vorbele, dovada ca te-am citat.
Maica Domnului s-a nascut din barbat si femeie, indiferent ce varsta aveau. Cu rugaciune, intr-adevar. Dar cata lume nu se roaga sa primeasca copii! Singurul, Care a avut o alta nastere, a fost Iisus Hristos. Este singura exceptie. In rest toti au fost oameni.
Nu cred ca a adus cineva afront Maicii Domnului, atunci cand o da drept exemplu de urmat! Celor de sus tocmai prin asta le aratam respect, pentru ca ii consideram exemplu de urmat.
Sectantii spun despre Maica Domnului ca a fost o femeie obisnuita si dupa nasterea lui Iisus. Cine gandeste ca ei are o gandire de sectant, chiar daca e botezat ortodox. Fara acceptul ei, nici Iisus nu S-ar fi putut intrupa! Dar se pare ca nu ai citit ce am scris mai sus din Pr. Staniloae. O tii insa cu starasnicie pe a ta! Nu stii ce fac sectantii? Uite ti-am spus, citandu-te: o considera o femeia ca si noi.
Dealtfel nici mie nu-mi place agresivitatea cu care raspunzi, de la o vreme incoace, la mesaje. Mai ales cand sunt raspunsuri la intrebarile tale nenumarate.
Inca mai asteptam sa vii si tu cu citate din biblie si din Sfintii Parinti, atunci cand ai ceva de spus. Cand discutam pe probleme de religie e important sa ne bazam si pe altceva, decat parerea personala...

Last edited by Miha-anca; 14.03.2010 at 20:01:37.
Reply With Quote