View Single Post
  #8  
Vechi 09.01.2013, 14:38:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
A fost un episcop bun, in ciuda a tot ce se spunea despre el... daca ridicati privirea dincolo de zvonurile care mereu sunt mincinoase, se vede adevarul. A fost o pilda de vietuire, ferindu-se de laude, si pana si felul in care a murit e graitor... a murit muncind, ingrijudu-se de altii, asa cum a facut toata viata. Cand intra el in biserica parca intra un sfant, asa emotie se simtea.Il primeam in mijlocul nostru cu bucurie sa spuna predica asa ca pe un bunicut iubit de toti. Cand vorbea, cuvintele parca se inaltau ca focul spre cer. Si a facut multe lucruri bune dpdv administrativ. Nu credeti zvonurile rautacioase despre el.

Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii.
Am mai spus-o si pe alt topic, am participat in cateva randuri la sf liturghii oficiate de sfintia sa. Mai mult, sunt intr-o relatie destul de buna cu preotii care l-au cunoscut bine, in imprejurari diverse, si care mi-au povestit de acele vremuri cand multi din cadrul bisericii s-au ridicat impotiva lui, dar care au recunoscut mai apoi ca avusesera ispite grele si fusesera in inselare...
In ultimii doi ani, a venit de mai multe ori in zona noastra, iar vara trecuta, dupa sfintirea mai multor lacase, a trecut si pe la biserica de care apartin, pentru verificarea lucrarilor de pictura. Atunci l-a cunoscut si pe fiul meu cel mic, nelipsit fiind din preajma parintelui. Cand a venit seara acasa era atat de bucuros ca preasfintitul a stat de vorba cu el, l-a intrebat tot felul de lucruri si l-a binecuvantat, incat ii venea sa sara intr-un picior.
Mie mi-a fost drag si n-am aplecat niciodata urechea la barfele lumii... Nu-mi pare rau ca am cautat sa fiu si eu acolo atunci cand se intampla sa vina in mijlocul nostru. Iata mai jos o fotografie facuta in urma cu doi ani, in comuna in care am copilarit. Alaturi de sfintia sa, este parintele meu duhovnic.
Dumnezeu sa-i faca parte printre ostenitorii ostirii Lui!
Attached Images
File Type: jpg In comuna natala.jpg (41,4 KB, 17 views)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote