View Single Post
  #3  
Vechi 17.10.2008, 21:36:40
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cand are voie credinciosul sa se impartaseasca?
Am inceput cu ultima pentru ca mi s-a parut cea mai usoara.
Raspunsul se gaseste in 1 Corinteni cap 11:23-29. Este un capitol in care Apostolul Pavel vorbeste despre Cina Domnului sau Sfanta Impartasanie.
"Fiecare sa se cerceteze dar pe sine insusi, si asa sa manance painea aceasta si sa bea din paharul acesta"(1 Corinteni 11:28). Aici nu se vorbeste de spovedanie ci de o cercetare personala. Trebuie sa te impartasesti din trupul si sangele Domnului fiind impacat cu toata lumea. Eu am avut o problema. Am jignit o persoana. Nu am putut merge sa iau Sfanta Imparasanie (cum se spune la ortodocsi) pana nu am primit iertarea de la acea persoana (am primit-o imediat, dar aveam mare nevoie de ea). Nu am avut nevoie de canoanele nimanui ci de iertare. Cand am primit-o si m-am simtit impacat cu toata lumea m-am considerat vrednic (in masura in care poate fi vrednic un pacatos) sa ma impartasesc din sangele si trupul Domnului.

Aceasta nevoie de a fi impacat cu toata lumea nu este impusa de nimeni altcineva, decat de duhul tau calauzit de Duhul lui Dumnezeu.

Nu stiu daca acesta era raspunsul pe care-l asteptati.
Reply With Quote