Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #411  
Vechi 11.09.2012, 02:09:29
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru toti cei prinsi in aceasta lupta gladiatoriala fara combatanti si mize reale: poate pare o gluma, dar aveti, cu totii, in felul sau, dreptate.
D-le Ioan Cezar, stiti cat regret ca nu stapanesc o cale, fie ea cuantica sau kabbalistica, de calatorie in timp? Viu este Domnul, cum atat de frumos se exprima personajele din Tanakh, ca v-as lua pe toti intr-o calatorie...pe colegii orto mai ales prin primul mileniu, pe cei catolici in perioada cruciadelor...s-ar sfarama multe mituri articulate cu truda... Paradoxul este ca de fapt, o astfel de calatorie, la modul practic nu este necesara: avem mentalul.
Candva, si nu foarte demult, avusesem "conflicte" cu colegii nostri dragi (Catalin, Decabal/Savo, chiar am provocat mustrarile justificate ale d-lui Cristian). Acum Cata si Savo mi-au devenit simpatici, si desi Savo/Decebal si d-l Cristian au un stil mai "hardliner", la periferia sfichiuirii verbale, tocmai aici si astfel se vede credinta lor. Aceasta transmutare a fost posibila prin, ghiciti ce? Da, prin sora mai mica a iubirii: empatia. Am un respect profund pentru Ortodoxie, pentru voi toti. Sora Adriana a pus probleme pe care mi le pun si eu, si ma regasesc in postarile dansei si ale d-lui Iustin intr-o mare masura. Nu aveti decat sa vedeti cum demitizez episodul "sfant" al infamelor cruciade (si voi continua asta, inclusiv pe topice dedicate) si asta nu ma face mai putin catolic, asa cum si d-na Adriana si d-l Iustin nu sunt "sectanti", doar pentru ca au acelasi impuls demitizant si cercetator. Voi continua sa lovesc in orice mocirla, oricui apartine. Postarile d-lui Ioan Cezar sau ale bunului meu prieten, Scotty, sunt pur si simplu rascolitoare, in multe momente. Cu totii il iubim pe Dumnezeu, unii din noi insa au ales o alta cale de a manifesta aceasta.
Ma iertati ca m-am bagat ca blatidul in laptele cu cafea de dimineata. :) Pur si simplu, imi place pacea, si mi-am spus si eu parerea.