View Single Post
  #673  
Vechi 15.05.2008, 15:28:28
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si iarasi nu mai spuneti nazbatii despre BOSV deoarece aceasta se afla in comuniune deplina cu Sinodul de Rezistenta din Grecia, BOSV Bulgara si ROCOR (intaistator IPS
Agatanghel) facand deci parte din aceasta miscare de rezistenta a
Sinoadelor Bisericilor Ortodoxe traditionalist (sau
vechi-calendariste), care , ca si BOSVR , nu au nici o comuniune cu nici
o Biserica oficiala , tocmai din pricina ecumenismului acestora

ori cum stiti ROCOR este biserica rusa din afara granitelor din care au facut parte si Sf Ioan Maximovici , parintele Serafim Rose ... afanduse in comuniune deplina cu acestia , sa stiti ca ROCOR a recunoscut tainele BOSV ... apoi este bine de stiut ca sfantul Ioan Maximovici s-a aratat intro vedenie , unui parinte din BOSV , impreuna cu MAICA DOMNULUI , si au spus clar acelui parinte ca adevarul este in BOSV
iata o vedenie care vine in completarea vedenie pe care a avuto Ioanichie Moroi
singura interpretare logica si canonica care i se paote da acestei aparente " contradictii " dintre cele doua vedenii este exdplicatia pe care am dato eu , ce ascultarea oarba


si , frate dortor , daca tu vii si spui care sursele noastre sunt mincinoase fara sa aduci dovezi clare ca este asa , ceea ce nai sa poti face , atunci ma vad indreptatit cu atat mai mult eu sa va acuz ca sursele voastre sunt absolut mincinoase
chiar si voi cu gura voastra ati recunoscut ( cand ati scris despre acea vedenie a parintelui Ioanichie Moroi ) ca schimbarea cal iulian este necanonica si deci o minciuna ... si daca voi sunteti capabili sa credeti intro minciuna chiar daca stiti foarte sigur ca este asa , pai atunci mai mult sunt eu indreptatit sa spun ca sursele voastre sunt mincinoase ... voi deja ati facut dovada ca sunteti capabili sa credeti in minciuni spuse de preotii vostri , pe cand noi nam facut niciodata asa ceva ... noi suntem cunoscuti pentru acrivia noastra si pentru ravna noastra pentru adevar ... cred ca mai degraba ar putea sa va scape ceva voua decat noua ...

Doamne ajuta ...