View Single Post
  #20  
Vechi 28.07.2020, 23:20:17
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Nu știu de unde dispuneți dvs, domnule Iorest, de procesul de formare din cadrul institutelor sau facultăților de teologie, și aș vrea să numiți, vă rog și facultățile la care vă referiți... V-aș ruga să aruncați o privire pe fișele disciplinelor care se studiază în facultățile de teologie, și veți observa că ele diferă de la un cult la altul, de ex în cele catolice se studiază și filosofia, ca disciplina obligatorie, și pe lângă facultatea în sine, exista și un seminar teologic în care se formează doar cei care doresc sa devina preoți,mă refer aici la teologia greco-catolică, unde m-am înscris eu.Dar, se poate verifica, și veți vedea ca aspectul spiritual nu este deloc neglijat, și nici admiterea nu se face asa pe povesti. De la cazier, certificat de botez, recomandare de la duhovnic, binecuvântarea episcopului etc... Este totuși un proces mai elaborat...

Chemarea..... Excluderea din start a unor candidați atipici este o mare greșeală, ar însemna că :Pavel, Sf Augustin, Sf Ciprian sau alte personalități sau oameni cu trecut negativ n-ar avea ce căuta în cler...

Și revin, chemarea.... O face Dumnezeu, în primul rând, n-ai cum sa judeci pe nimeni, n-ai voie sa etichetezi, sau sa pui la îndoială...

Până la urmă fiecare e liber sa studieze ce vrea și când vrea...Judecățile omenești n-au ce căuta în acest domeniu spiritual, nici acele catalogari superficiale, de parcă doar elitele de zice și cei cu purtări exemplare ar fi potriviți pentru slujire... Nimic mai eronat... Și o spune unul care avea o purtare exemplara și era absorbit de studiu.... Ca mai apoi sa se arunce în haos.

Ei bine în haos se învață cel mai bine ordinea....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote