View Single Post
  #3  
Vechi 09.06.2021, 21:28:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Stie cineva ce este cu anuntul asta?
A mai apărut pe un forum, online sport acu două zile, cu text identic, căutați cu google pasaje, chiar am văzut o știre recentă la Iași, cu oameni care se foloseau de numele unei Biserici că le-ar fi avizat cazul lor social, pt o operație la un copil.

Știre despre o falsă campanie umanitară : 31 mai 2021

http://stiri.tvr.ro/bani-aduna--i-in...6208.html#view

Atenție: și escrocii profită de donații! Un preot din Iași a aflat cu stupoare că în numele lui se cereau bani pe internet pentru salvarea unui copil cu probleme medicale grave. Cazul era fals, iar preotul a anunțat poliția la finalul anului trecut. Campania de strângere de fonduri continuă, iar anchetatorii nu au nici o concluzie.

Preotul Ioan Chirvasă slujește la biserica Sfântul Daniel din Iași. Starețul unei mănăstiri din județul Botoșani l-a sunat ca să îl întrebe despre cazul unui copil pentru care se strâng fonduri în numele preotului. Așa a aflat parohul că apare într-o falsă campanie umanitară pentru operația de care ar avea nevoie o fetiță de opt ani. Cei care cer bani se folosesc de o adeverință eliberată de parohia din Iași. Total neadevărat!”


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poti sa imi trimiti in particular un buletin/ceva, un act de identitate?
Nu știu dacă te ajută, chiar dacă identitatea ar fi reală nu știi dacă există cazul social al copilului, nu poți verifica, îți poate da și un act de identitate făcut la ștou cum explică în știrea de mai sus cu serie falsă și în plus nu avem dreptul să vedem actele altora cu caracter personal pentru asta trebuie să fii acreditat.
În mod normal nu avem voie să vedem datele altora decât la un contract de vânzare-cumpărare sau închiriere, nici facebook nu cred că ar avea voie să-ți ceară buletinul că nu e autoritate.


Îmi cer scuze dacă anunțul e real, nu vreau sub nicio formă să acuz sau să decredibilizez anunțul, din păcate am văzut știri pe care le pot exemplifica, cu oameni care nu au nicio jenă în a se folosi de presupuse cazuri grave pt bani veniți ușor.

Cel mai bine e să dai bani cuiva pe care-l știi personal, eventual recomandat de cineva de încredere, scad mult șansele de țeapă
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote