View Single Post
  #5  
Vechi 21.10.2011, 17:57:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Mie imi place explicatia Sfantului Atanasie cel Mare care spune ca in vremea rastignirii creatia si-a recunoscut Creatorul nu prin legi autonome sau obisnuite, ci in chip minunat. Eclipsa de Soare este exclusa ptr ca evreii stabileau data Pastelui in functie de Luna, iar in sambata aceea era Luna plina.
Se ia in calcul si ziua de vineri, iar duminica este a treia zi. Ca si in cazul Duminicii Invierii, Duminica lui Toama este a doua dupa Inviere nu prima.
Mie mi se pare ca Dumnezeu a facut acea intunecare a lunii si a soarelui,pentru a arata omenirii starea sufleteasca in care se afla si noua prin extensie,starea sufleteasca in care ne aflam.Sfantul Atanasie cel Mare vorbeste metaforic,ca doar nu o fi sustinut careva din Sfintii Parinti de planete ca ar fi insufletite.
Se putea face eclipsa,cine stie cum,ca oamenii abia au idee despre Univers - vedeti teoria foarte foarte simplista despre planete si stele de se presupune la ora actuala- normal la interventia lui Dumnezeu in creatie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote