View Single Post
  #10  
Vechi 22.08.2013, 20:47:05
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Chiar ... Nu!
Ai dreptate, să nu se supere fratele meu mai mare, Dragoș...

Pentru orb, oricât s-ar văluri lumina, toate-s basme... Întrucât nu crede ce-i spune văzătorul.
Dar sunt și orbi (am eu un prieten, de vreo 25 ani, care cunoaște lumea văzului prin ochii și cuvintele mele) care se smeresc și acceptă ajutorul văzătorilor.

Cată, Dumitre, riscă-te și cere, în cămara ta, cu nădejde, hai, curaj!!!:

Doamne, ai milă și de mine! să Te cunosc, să pot să urlu, ca poetul: "Este!"
Așa, Doamne, să fiu și eu mângâiat (cum păcătosul de cutare, de pildă) că Te cunosc, că Te doresc, măcar, cu-adevărat, să-mi fii adică aproape, oricînd și oriunde... Că și eu sunt, eu Dumitru, lucrul Mâinilor tale, Doamne, că și eu sunt om, om simplu, Doamne, muritor de rând, făptură din Zidirea Ta! țărână, lut, ori nici măcar atât - nimic de-a dreptul fără Tine, Doamne....
Așadar, o, Iisuse, dacă până și nenorocitul ăla de cutare, stupidul, Te mărturisește - ori, ca să fiu mai exact, Te crede pe Cuvânt - fără să Te fi cunoscut cu adevărat,
dacă până și nenorocitul ăla se laudă cu Tine, că, chipurile, îi ești Alfa și Omega, liman și scut, nădejde vie și putere, mângâiere, dor,
dacă până și curvarul ăla bețiv bătrân și baba aia nebună și bebelușul cela abia gânnguriu
se bucură de harul Tău,
dacă până și pomii cântă și suspină după Tine.....

apăi eu, însuși Dumitru, acest bărbat curat și nepătat ce sunt,
eu oare, Doamne,
după dreptatea Ta,
nu merit măcar o bănuială, acolo, un fulg, un bob, un știulete, un ciur, un micron, un microfon, o râmă, o dudă, o scroafă, o scofală, o mealcă, un muc, un sfârc, un drob, un oarecare băjmăjit de dor și fuior
de credință?

Cred, Doamne, ajută necredinței mele mari, AMIN!



Așa să zici, bre, Dumitru,
parol!

astfel, fără să mai aștepți minuni de la noi (că-ți dăm doar informații, mărturisiri, opinii, iar nu Har! Nu noi îți conferim putere/sfânt organ al credinței)

să capeți pârtie, bre Dumitre, frate, spre Lumină.

Doamne ajută!

Last edited by cezar_ioan; 22.08.2013 at 21:11:37.
Reply With Quote