View Single Post
  #2  
Vechi 11.02.2010, 21:33:04
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Vad ca threadul "Botezul in BOR (2)" a disparut cu totul. Asa ca reformulez aici intrebarea: cu cine a fost ROCOR in comuniune de-a lungul anilor? Cu Patriarhia Ierusalimului a fost vreodata? Cu BOR stiu ca a fost prin 1925.

Bogdan.
Eu stiu ca ROCOR-ul, de la nasterea sa n'a avut nici un fel de comuniune cu PM datorita serghianismului (si dupa ecumenismului) sau! A fost in comuniune cu Adevaratii Crestin-Ortodocsi din catacombe; acestia datorita persecutiilor au pierdut toata ierarhia lor prin anii '60, '70! Asa ca, dupa au primit de la ROCOR succesiune!

Si acestia, printre altele, fac mirungerea celor din PM!

Cu noii-calendaristi a avut comuniune la inceput din cate am inteles (chiar daca pozitia IPS Antonie nu era acceptata de alti episcopi ca IPS Inochentie al Pechinului sau IPS Teofan de Poltava).

Insa, pe timpul Sfantului Mitropolit Filaret, ROCOR-ul n'a mai liturghisit deloc cu cei de pe stilul nou (chiar daca un alt episcop, nu'mi vine acum numele, mai liturghisea)!

Am citit ca IPS Averchie de exemplu, nu era de acord de comuniunea cu noii-calendaristi. Sa nu uitam de liturghisirile intre ROCOR si vechii-calendaristi: a se vedea de exemplu' fotografiile Sfantului Ioan Maximovic cu Vladica Petros sau cu Vladica Averchie!

ROCOR-ul a fost dintotdeauna in comuniune cu Serbia si Ierusalimul vazand ca primul sobor al rusilor albi in Serbia a fost! Cat despre Ierusalim, stiu de niste calugari rusi si atat!

ROCOR-ul a fost in comuniune cu florinitii, din '69 (daca nu gresesc) si cu mateitii dupa.

Pana la urma, mateitii au rupt comuniunea cu ROCOR pentru ca acestia n'au afirmat in scris o marturisire de credinta conform careia cei de pe nou ar fii fara Har! Cu florinitii au rupt comuniunea dintr-un gest prostesc al florinitilor (nu'mi mai aduc bine aminte)!



Sobor-ul ROCOR a decis dupa, sa nu mai intre in comuniune cu nici un sinod vechi-calendarist pana cand nu s'ar fii unit toti. Insa, in '94 a intrat in comuniune cu chiprianitii si'n 92 cu BOSV!

Grabble de exemplu', de la bun inceput n'a fost de acord cu aceasta comuniune datorita eclesiologie chiprianite!

Orthodoxia, sper sa corecteze cele scrise de mine si sa completeze!

Last edited by Antoni0; 11.02.2010 at 21:42:38.
Reply With Quote