View Single Post
  #33  
Vechi 01.06.2010, 14:25:36
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
este cu mult peste puterea mea de intelegere dar cred ca avem mai multe sa ne spunem decat banuim la prima vedere.Credinta si sinceritate si vom gasi calea spre ceea ce cautam cu toti>o viata in Hristos.Va asigur ca sunt printre cei mai nepriceputi oameni pe care i-ati intalnit.Ma zbat si eu ca morolocul in mila Celui de Sus.Nefinisati suntem toti dar asta datorita noua pt ca am adaugat o crusta groasa de indiferenta peste ceea ce am primit.Cu barda dau si eu pt ca imi lipseste smerenia atingerii usoare a slovei din Sfintele Scripturi.
Lucrez intensiv la intelegerea corecta a Credintei si prin urmare,pina cand voi gasi intelesu, sunt la fel de indicat pt un sfat precum un cimpanzeu.
Acestea fiind spuse va salut cu speranta sincera ca vom gasi impreuna drumul spre Credinta.Nu conteaza daca dvs ma invatati pe mine.Numai sa ajungem unde trebuie.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti


tot offtopic

Nici eu nu inteleg scottish man, dar nu pot sa nu ma minunez cand sesizez asa ca un insight strafulgerator, fulgurant cum comunica Dumnezeu in noi si prin noi si unii cu altii, pe principiul vaselor comunicante sau mai evanghelic spus pe principiul ,,Eu sunt vita, voi sunteti mladitele,,.

Duhovniceste vorbind, cel mai adevarat comunicam cand ne cuminecam chiar cu El prin Euharistie, si prin asta unii cu altii in duhul iubirii Lui.

Dar mai comunicam (nu la fel de desavarsit ca prin Impartasanie) si prin rugaciune care nu e dacat conectarea cuvintelor noastre la Logos, la sursa de unde cuvintele si ideile noastre devin de multe ori similare, aproape pana la identificare.

Nu mai departe de ieri, ma gandeam la ideea-metafora de ,,suflet ca un palimpsest ( gr. palimpsestos- manuscris din vechime scris peste un alt manuscris mai vechi, sters doar partial, in asa fel incat cuvintele initiale mai pot fi citite cu ceva efort dedesubtul celor nou adaugate).

Si mi-a venit in minte exact ideea de crusta pe care o asezam de la o generatie la alta peste sufletul nostru si o sa mai adaugam altele si altele.

Poate asa se aseaza pacatele unele peste altele in suflet ca o crusta din ce in ce mai scortoasa peste inscrisul original pe care l-a lasat Dumnezeu.

Si cred ca prin Spovedanie asta facem, dam la o parte crusta , strat dupa strat, unu cate unul, pana ajungem la inscriptia originala din sufletul nostru ,,palimpsest,,.

Si acolo scrie ce stim deja din scriptura si de la altii care si-au citit propriul inscris, propriul manual de utilizare pe care ni l-a pus Dumnezeu intr-un fisier special (unii ii zic ADN).

scrie in el ca fiecare e chipul si asemanarea designerului si n-o sa ne gasim starea pana nu dam ,,delete,, toti virusii de care ne-am contaminat adaugati de noi si de mediu, pana nu dam un ,,reset si refresh,, sa se limpezeasca incrisul original.

Pare greu dar de fapt Duhul Sfant face cam toata treaba ca El e marele expert in resetari de suflet. Noi doar trebuie sa ne dorim incredibila Taina a resetarii, care e Spovedania.
bye
Reply With Quote