Subiect: Papa Benedict
View Single Post
  #19  
Vechi 21.04.2012, 13:33:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
bine, si "papa" este parintele acestor preoti, deci parintele parintilor, de ce ar sta lucrurile asa??? pentru ce aceasta intaietate, cand Domnul spune ca toti suntem frati? pentru ce un episcop ar avea intaietate fatza de toti ceilalti???
Comparam mai sus pe preoți cu păstorii (comparație pe care Însuși Bunul Păstor a făcut-o), când spuneam că ei mă îndrumă, mă păzesc și, la nevoie, m-ar căuta dacă m-aș rătăci. O turmă are mulți păstori. Dar un singur baci. Asta nu înseamnă că baciul nu este păstor, ci înseamnă că doar unuia i se spune "baciul" sau "bătrânul". Sau "papa" ("papă" înseamnă fix "bătrân"). Dv chiar vă imaginați că o turmă de un miliard două sute de mii de oi poate fi îndrumată de un singur păstor ? Sau de mai mulți, acționând haotic ? Nu, toate turmele mari au un baci. Sunt în nedumerire, viermele îndoielii mă încearcă și nu știu dacă păstorul meu e un bun păstor sau mă duce alături de cale, în prăpastie ? E simplu să rezolv, dau un telefon la dispeceratul păstorilor și întreb dacă păstorul cutărică este agreat de baci sau a fost cumva alungat din fruntea turmei, ca fiind un lup în blană de oaie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote