View Single Post
  #134  
Vechi 06.12.2012, 12:01:02
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Iar loviți în vinovații fără vină Carele cer să se facă Lumină!

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
@celestial_pottery, Dumitru73; ]

De la o vreme incoace il suspectez pe Vivi de 2 chestiuni:

1. Pe prima nu o voi numi, intrucat poate fi catalogata drept insulta, dar are conotatii medicale.
2. Se poarta in adins asa ca sa huleasca in fapta Ortodoxia.

Sunt curios ce atitudine ar trebui sa iau in raport cu ambele puncte...

1. Este părerea ta după Cuvântul 'În vremurile de pe urmă cei ce vor mărturisi pe Adevărul vor fi socotiți nebuni'.

2. Mă port cu înțelepciune după cum este cerut de sf. Pavel apostolul neamurilor, iar în ce privește hulele adresate ortodoxiei când afirmi te rog să prezinți dovada!.. iată zic și eu ca Lenuța lu' împușcatu', mamona lu autoîmpușcatu'. Eu am certitudinea că defapt tu ești cel ce hulește aruncând vina pe alții ca să se dezvinovățească!

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Face parte dintr-o secta, a recunoscut-o direct - puciosenii.
Si de aici, se deschide usa ambelor posibilitati.
Plus altele.
N-am recunoscut că este sectă!.. ci v-am mărturisit că e Noul Ierusalim ce de sus coboară, adică mireasa mielului.
Nu am cum să fac parte dintre ei din moment ce nu i-am întâlnit niciodată, nu am fost niciodată la Pucioasa, eu sunt din Cluj, însă mărturisesc în Duhul că fac parte dintre ei cu sufletul, cu inima, cu mintea, cu tot ce este bun căci n-am cum să nu-i iubesc după datorie și din liberă voință. Voi neștiind ce înseamnă sectă și crezând pe omul rău și necredincios care de frică să nu fie dat afară crezând că scapă cu viclenie s-a băgat sub haină de biserică și a lansat zvonul superstițios că ei ar face rău, că cică sunt sub neascultare și au încercat să le confiște ce le-a dat Dumnezeu lor. Ei n-au greșală și la ei întâlnim Biserica cea întreagă și neștirbită, eu cred, dacă voi nu credeți mergeți și vă convingeți de vioața pe care o duc ei acolo.

Citat:
În prealabil postat de LgMihail
Am aflat si asta... Trist.
Pentru mine e bucurie mare și multă, pentru cei îndoielnici și fățarnici și suporteri pătimași pariori însă e cu adevărat trist și va fi tot mai trist cu atât mai mult cu cât în timp își vor da seama cu toții de Adevăr căci nu va fi ochi care să nu-L vadă căci este scris 'Îl vor vedea și cei ce l-au străpuns'.

Citat:
În prealabil postat de Zeytin
Dincolo de toate eu il consider pe colegul vsovivi ca fiind unul dintre cei mai consecventi membrii ai forumului.
Pe lângă faptul că ai un nume cu tâlc ești și cinstit, deci îți mulțumesc că deosebești bine consecvența în tot lucrul cel bun față de încăpățâțânarea ironicilor și batjocuritorilor care se încăpâțânează să-și apere arhiconii și pe tatona și mamona minciunii și răutății crezând că aduc jertfe cu bun miros Domnului. Îi compătimesc cu atât mai mult cu cât știu că sunt doar naivi și creduli și eroici... păcat că în deșert.

Citat:
În prealabil postat de ispisicuțucuțu negru superstițios care s-a preschimbat în simbolul casei regale
@LgMihail
Secta aia e o caricatura adventistoida, care isi bate joc de ortodoxie. V. e un tip simpatic, ale caruit texte insa se balacesc intr-o entropie totala. Cred ca e, ca sa ma exprim in stilul sectelor de genul, "incarnarea" unui dadaist.
Acum serios, nu il baga in seama. Doar nu o sa iti faci sange rau pentru toti ciudatii, membrii de secta exotica, bantuitori prin tara si lume... Ortodoxia nu va pierde nimic din cauza gruparii adventistoido-pseudosamanice de la Schwefelburg, pardon, Pucioasa.
Pe cine crezi tu că păcălești?
Crezi că dacă urăști adventiștii că v-au băgat în cap să urâți sectele de frică să nu-și piardă cașul, lâna, laptele și carnea oilor cele slabe, voi alipiți și băgați pe toți în aceiași oală erijându-vă la scaunul autoântronatului ca să vă credeți sfințișori și voi și mari apărători ai credinței? Păi dacă ați avea credință dreaptă de ce v-ar fi frică și de ce v-ați îmbrăca cu hainele ei și v-ați lăuda cu ea în timp ce o tăgăduiți în inimile voastre, căci banul cezarului mărturisește că nu-l dați cezarului ci i-l furați în timp ce voi dați ceea ce este a lui Dumnezeu, toate mărgăritarele aruncându-le înaintea porcilor ca să se întoarcă ei și să vie și călcându-le în picioare să vă rupă. Pentru ce mă ispitești mințind despre mine ca să batjocurească alții și să lovească în sfinții de la Pucioasa și în sfinții părinți de la întemeierea lumii și până azi căci toți sunt cu Domnul și cu ei?

Last edited by vsovivivi; 06.12.2012 at 12:24:26.
Reply With Quote