View Single Post
  #6  
Vechi 02.11.2010, 15:20:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiu Vezi mesajul
Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Domnul Eusebiu, intariti-va iesind in intimpinarea celor din jurul dumneavoastra, ajutind cu un sfat, o fapta buna, cu o rugaciune scurta in gind, mergind citeodata la biserica, dind pomana, ajutind preotul cu ce puteti, vorbind cu comunitatea de acolo, pastrind curatenia in casa si in jurul blocului, daca locuiti la bloc, fiind atent si receptiv la cei din jur si mai ales la ce se intimpla in jurul dumneavoastra. Fiti foarte atent cum reactionati. Asa veti pastra intr-un mod practic poruncile lui Hristos intr-un mod ne-bisericos pentru care Dumnezeu sigur va va mintui.
Daca aveti pacate grele pe suflet, sfatuiti-va cu preotul, descarcati-le pe cit posibil la o spovedanie.

Pocainta si umilinta de apartament stind pe canapea la televizor nu are efect prea mare.
Dumnezeu vrea de la noi jertfa pentru ce am facut rau, si pentru asta trebuie sa iesiti din casa in intimpinarea aproapelui si sa incepeti sa-l iubiti, atentie PRIN FAPTE, numai prin fapte, nu IN GIND!( daca nu ati facut-o pina acum)...incepem in gind dar daca nu finalizam prin fapte nu am facut NIMIC!

Numai bine!

Last edited by andreicozia; 02.11.2010 at 15:23:54.
Reply With Quote