View Single Post
  #1  
Vechi 02.02.2010, 16:19:33
anamaria0697 anamaria0697 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Mesaje: 2
Implicit Sfaturi religioase de mare folos

Buna ziua ! Si Doamne ajuta ! Ieri cand eram in cautare de noi rugaciuni pe internet , am dat peste un articol scris de Parintele Paisie Olaru , care explica in articol lui lucrurile atat de clare , inact si un copil de 12 ani ar intelege ! Mie personal mi-a facut foarte mare placere sa citesc acel articol , si am de gand , ca in Postul ce vine , sa urmez acele sfaturi ! Va rog sa cititi si voi , deoarece e o odihna pt. ochi , a citi asemenea cuvinte frumoase !

Citeste dimineata Acatistul Maicii Domnului iar seara citeste Paraclisul ei. Crezul – neaparat, macar o data pe zi, si Psalmul 50 de doua-trei ori pe zi… Mai mult, canonul e benevol: “Tatal nostru” fara numar, “Doamne Iisuse” fara numar, metanii fara numar. Fiecare cuprinde cat poate; nici albina nu poate lua tot nectarul din floare. Dar tare-i bine daca faci oleaca de randuiala. Eu ma stiu pe mine: daca ma scol de dimineata si-mi fac oleaca de canon, parca sunt un alt om toata ziua. Dar daca te scoli dimineata si te invartesti asa, prin casa – ca mai am asta de facut, mai am si treaba astalalta -, apoi nu-ti merge bine toata ziua. Asa ca sa faci oleaca de canon in fiecare zi, ca dreptul Iov, care aducea jertfa in fiecare zi pentru feciorii lui – poate au gresit ceva cu gandul.

Sa faci in fiecare zi cate metanii poti catre Maica Domnului – cel putin 12 metanii – si la fiecare metanie sa spui asa, ca baba: “Maica Domnului, nu ma lasa… nu ma lasa, Maicuta Domnului”. Sa n-o uiti pe Maica Domnului, tata, sa n-o uiti, ca tare-i buna Maicuta Domnului. Asa, tatucuta, sa nu lasi rugaciunea… Mai fa o metanie, mai citeste un psalm, mai spune un “Doamne Iisuse”… Trebuie sa faci oleaca de randuiala. Ca o camasa murdara nu se spala numai cu apa, ci trebuie si sapun si altceva mai tare care sa o curete…

Si daca spui de 100 de ori “Doamne Iisuse”, macar de 10 ori sa fii cu gandul acolo. Cand stai de vorba cu cineva, nu stai de vorba cu dosul… D’apoi cand vorbesti cu Dumnezeu! Asa imi spunea si mie parintele Daniel, saracu’: “Paisie, bre, nu lasa gandul sa iasa afara din chilie”…
Gandurile mai vin, dar tu nu sta de vorba cu ele, nu le lua in seama. Cauta sa-ti fie tot timpul mintea ocupata cu rugaciunea; tot timpul sa spui “Doamne Iisuse”. Sa te obisnuiesti sa spui tot timpul rugaciunea asta, iar pentru fiecare Acatist sau Paraclis necitit intr-o zi sa faci cate 24 de metanii – macar atat… Acum, la miezul noptii, aici la Sihla (si la Sihastria) se face priveghere. Incearca sa te scoli, fa macar trei cruci, spune “Imparate ceresc”, “Tatal nostru” si ce mai stii tu, fa 24 de metanii – si ai stat la toata privegherea…

Cand nu poti plange la rugaciune, asta este si pentru umilinta noastra, tatucuta, ca sa ne smerim. Nu trebuie neaparat sa plangem in hohote. “Jertfa placuta lui Dumnezeu este duhul umilit, inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi.”

Ca si diavolul te ajuta cateodata sa plangi, ca pe urma sa te mandresti si sa te pierzi. Venea aici o femeie, si o data mi-a spus: “Eu, parinte, fac in fiecare zi cate 100 de metanii” - dar facea fara blagoslovenie. Si i-am spus asa: “De acum inainte, sa nu mai faci 100, sa faci numai 24 de metanii pe zi. Atat ai blagoslovenie”. Si a venit la mine dupa o luna de zile plangand si mi-a spus: “Parinte, nu reusesc sa mai fac cele 24 de metanii pe zi. Nu stiu ce se intampla, dar nu pot sa mai fac – eu, care faceam cate 100 de metanii si inca imi era foarte usor sa le fac, acum in nici una din zile nu am reusit sa fac 24 de metanii, asa cum mi-ai spus“. Ai vazut? O lupta vrajmasul, pentru ca astea erau facute cu blagoslovenie. Cand facea cate 100, era si oleaca de mandrie acolo.

Asa ca tot ce faci sa faci cu blagoslovenia duhovnicului. Acolo unde esti tu, mergi la duhovnic si spune-i sa-ti dea el sa ai o randuiala de rugaciune. El sa stie randuiala rugaciunii tale, iar tu atata sa faci, pentru cat ai blagoslovenie. E bine sa ceri sfat si blagoslovenie si pentru o fapta buna pe care vrei s-o faci, sau pentru o zi de post… Tot ce faci sa faci cu blagoslovenia duhovnicului, tatucuta, ca sa nu aiba indrazneala vrajmasul la osteneala ta…


Domnul sa va aibe in paza !
Reply With Quote