View Single Post
  #954  
Vechi 17.09.2015, 13:09:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
M-am hotarat sa mai complic si eu putin peisajul.

1. Nu stiu cum sunt folosite instrumentele in biserica adventista, am fost doar de cateva ori la serviciile lor de inchinare. Stiu insa cum e la noi. Da, noi folosim instrumentele muzicale in inchinare.
Dupa cum vad eu lucrurile, cantarea poate fi folosita si ca un mesaj catre auditoriul uman dar poate fi si o rugaciune adresata lui Dumnezeu. Atunci cand eu cant "o cantare de chemare" celor care au venit la o evanghelizare, NU ma inchin. Dar atunci cand cant Domnului un imn, de exemplu "Tie Isuse tie ma-nchin", este inchinare, desigur.
O inchinare pe care eu, macar ca ma acompaniez de instrumente, o consider adusa in duh si in adevar.
Creștinii primelor secole și primului mileniu creștin, nu foloseau absolut niciun instrument, decât vocea, cântând împreună răspunsurile la Sfintele Slujbe. Oricine putea să cânte, cum putea el, erau în comuniune cu toții.

Cântau suav, încet, plăcut, plăpând, în cor, toată Biserica din catacombele Romei, Cartaginei, Ierusalimului, Nicomidiei, Antiohiei, Alexandriei, și oriunde în Imperiu, că peste tot era prigoana.

Nu își permiteau duhovnicește să aibe instrumente, cădeau în mândrie. Nici financiar, fiind săraci și având averile la comun, și nici social, că îi auzeau prigonitorii și îi găseau mai ușor, să-i ucidă.

Niciun Sfânt Apostol nu a folosit instrumente în Sfintele Slujbe, dar a folosit veșminte clericale, felonul de exemplu, care noi creștinii îl avem, dar nici un neo-protestant nu îl are. Apostolii foloseau cărți de slujire a Sfintelor Slujbe, și pergamente, vedem că spune Biblia, ceea ce nicio erezie nu mai are, decât noi, ortodocșii, care urmăm Biblia cu adevărat.

Niciun Sfânt Apostol din cei 70 și din cei de după cei 12, niciun Sfânt Părinte, niciun episcop, preot sau diacon, din comunitățile ce le-am avut, în primul mileniu creștin, nu e pomenit niciunde, niciun izvor istoric, nicio cronică, nicioi mărturie, că ar cânta din instrumente, sau că ar fi avut vreun instrument.

De aceea cântările de atunci încă de la Cincizecime, erau ca și azi 2015, în Bisericile lui Hristos ale noastrei Sfinte Ortodoxii, exact la fel, anume doar cu vocea, în stilul muzicii psaltice, stilul bizantin numit mai târziu, smerit și sfâșietor, dulce și plin de trăire duhovnicească.
Pe care și musulmanii l-au imitat întro anumită măsură.

Închinarea creștinilor în duh și adevăr, nu are legătură cu imnurile, rugăciunile, cu poziția corpului, în picioare sau în genunchi, ci are legătură cu duhul în care ești și în duhul în care faci ceea ce faci, are legătură că câtă smerenie ai și câtă dragoste, câtă dorire și trăire ai după Dumnezeu și în Dumnezeu.

De aceea nu foloseau intrumente, fiindcă sminteau, stricau liniștea celorlalți, care se rugau cu adâncime de suflet, stricau smerenia și simplitatea, pacea și bucuria dorită și arătată de Mielul Tatălui.

Așa era atunci, așa este și azi, în orice Biserică scumpă și dragă, ortodoxă.

"Domnul este în Biserica cea Sfântă a Lui" - Psalmul 10, 4.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
2. Ma intreb insa, daca pentru ortodocsi icoana este doar un "mijloc ajutator", sau se considera ca icoana, la fel ca si moastele sau lemnul crucii, este plina de Duhul Sfant si credinciosul se poate inchina ei.
Din câte știu, in lumea evanghelica, a refuza sa canti la un instrument nu constituie chiar nicio problemă.
În lumea ortodoxă se pare că nu e tot la fel. Un credincios care refuza sa se inchine icoanei este tratat la fel cu ceilalți? Eu am citit pe un site ortodox că „a respinge cinstirea icoanei înseamnă a nesocoti întreaga lucrare de mântuire a neamului omenesc.”[/indent]
Chiar este similitudine intre inchinarea la icoane s™i inchinarea cu instrumentele? Sau...
Da, pentru noi, creștinii, Sfânta Icoană este un ajutor, asta arată Biblia. La fel cum toiagul lui Moise a fost ajutor evreilor, spre exemplu.
Exemple, sunt câteva sute, în Biblie. Măgărița care a vorbit, din nou a fost ajutor, fiind Duhul Sfânt în ea, la fel ca în sute de obiecte din Vechiul și Noul Testament.

Deci Duhul Sfânt este în Sfânta Icoană, la fel cum este în Sfinții din ceruri și de pe pământ, ne dovedește Biblia, iar acei Sfinți din Ceruri, se pot întoarce la noi, ne pot ajuta în mod direct și personal, iar noi câteodată îi și vedem, la fel cum s-au întors Sfinții Ilie și Moise, la schimbarea la față a Mântuitorului, și Sfinții Apostoli i-au văzut.

La fel cum a fost și este Duhul Sfânt și în chipurile cioplite de mâini omenești: serafimii de aur, de pe chivotul legii, șarpele de aramă, toiagurile lui Moise și Aaron, sau umbrele și prosoapele sau obiectele folosite de Sfinții Apostoli.

Da, ne închinăm Sfintelor Moaște, Sfintei Cruci și Sfintelor Icoane, fiindcă ele sunt o dovadă și mărturie că acolo este sfințenie, este Duhul Sfânt și lucrurarea mântuitoare a harului Sfintei Treimi.

Toate acestea, sunt făcătoare de minuni, celor ce cred și osândă celor ce le osândesc sau le resping.

În Biserică, deci în creștinism, sinonim: în Ortodoxie, adică "lumea evanghelică" cea adevărată, există statornicie și experiență, așezare și rânduială. Dacă s-a văzut că un lucru, o faptă, o practică e biblică și mântuitoare, s-a rămas la ea, fiind aducătoare de har.
În Biserică, nu se cântă cu instrumente, ci doar în afara Bisericii. Asta față de instrumente.
Iar față de Sfintele Icoane, în care este Duhul Sfânt, e alegerea fiecărui creștin, fiecărui ortodox, dacă vrea să se închine sau nu.

Da, acel om, este tratat la fel ca ceilalți. Se consideră că e la început, și nu știe, nu înțelege, nu poate, fiindcă poate fi posedat, sau altele.

E credința lui, mai tare sau mai slabă. Așa va și primi har și vindecare, curăție, luminare, îndumnezeire. Sau nu.

Dar în principiu, da, cine nu se închină Sfintei Cruci, cine nu se însemnează cu Sfânta Cruce pe corpul lui, la fel ca Sfinții Apostoli, încă din secolul 1, continuând apoi în catacombe, unde din nou e plin de Sfinte Cruci, mărturisind prin ea, moartea și învierea lui Hristos, cine nu se închină Sfintelor Moaște pline de Duhul Sfânt, trupuri pe care Dumnezeu le-a proslăvit, cum spune Biblia că îi va proslăvi pe ei, făcând asta ca dovadă și mărturisire a sfințeniei și aflarea în comuniune cu Sfinții din Cer și de pe pământ, ca mărturie că aparținem Bisericii Sfinților și cine nu se închină Duhului Sfânt din Sfintele Icoane cele făcătoare de minuni în Duhul Sfânt, spre a primi binecuvântare și har, început bun și întărire în virtuți și tot folosul spre mântuire, și cine chiar le respinge, le batjocorește, acela nu se află în lucrarea de mântuire a neamului omenesc, căci acela nu este creștin și nu se poate mântui, spune Domnul în Sfânta Scriptură, prin gura și mâinile Sfinților Lui și apoi prin zecile și sutele de Sfinți de după Biblie, și ei cei plini de Duhul Sfânt, la fel ca Sfinții care au scris Biblia.

Asta-i lumea evanghelică cea adevărată. Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.09.2015 at 13:24:12.
Reply With Quote