View Single Post
  #970  
Vechi 17.09.2015, 23:00:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Daca lasa faradelegea si revine la credinta adevarata(Ortodoxia), atunci
este oaie.Una din multele oi preaiubite ale Domnului.
Imi pare rau sa te anunt dar deja s-a stabilit: toti neoprotestantii sunt oile preaiubite ale Domnului.
A spus-o el, Igor Paslusnik.
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Roaga-te la Dumnezeu sa-ti arate credinta adevarata.
Roaga-te lui Hristos sa-ti arate care este credinta adevarata.
In urma cu 12 ani veneau in casa mea vreo 3-4 mormoni. M-au acostat pe strada. Popovaduiu unele din textele lor. Mi-au propus sa ma viziteze acasa cand au vazut ca manifest interes. Au venit. Le-am pus o groaza de intrebari si ei mi-au dat raspunsuri.
Au venit de vreo cinci ori. Mie mi-a convent: ca sa aflu informatii direct de la sursa ar fi insemnat sa ma duc eu la sala lor. Si era cam departe. Le-am zis ca sunt penticostal. Iti dai seama: ei cu mormonismul, eu cu penticostalismul. Doua erezii se tot ciocneau de sareau scantei.

In cele din urma ei au apelat la o stratagema. "Uite cum facem, au zis: chiar acum tu te rogi lui Dumnezeu, ai zis ca stii sa te rogi, nu? Si-i ceri sa-ti descopere daca mormonismul este credinta adevarata. Daca acum Dumnezeu iti raspunde "nu", sau nu-ti raspunde nimic, atunci noi iti zicem la revedere si fiecare cu treaba lui"

"Ati zis bine", le-am raspuns. Doar ca voi trebuie sa fiti exemple. Tot ce mi-ati cerut mie sa fac, faceti voi intai! Va rugati, cereti Domnului sa va arate daca penticostalismul... etc.
"Pai noi stim deja ca santem pe calea cea buna" au refuzat ei. "Dragii mei, si eu."
Ne-am salutat politicos si au plecat. Eu am ramas cu un exemplar din Cartea lui Mormon si cu informatii de mana intai despre cum te abordeaza mormonii, ei au ramas cu multumirea ca si-au facut datoria.

Last edited by Penticostalul Traditional; 17.09.2015 at 23:04:29.
Reply With Quote