View Single Post
  #9  
Vechi 21.09.2015, 06:22:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julianms Vezi mesajul
Ce să facă un om care are grave probleme de stomac și esofag în privința postului ?

Nu am probleme cu a mânca numai pâine, dar mi se spune că nu e bine așa. Și cred că au dreptate. Bun... Mănânc câteva alimente (nu spun câte, s-ar putea să mă ia cineva de «ipocrit» - iar ipocrizia o resping aproape la fel de mult ca mândria)

...Pe scurt, laptele face parte din alimentele pe care «trebuie» să le mănânc.
(Iarăși, mărturie de păcătos și neștiutor: nu am înțeles nici până azi de ce este interzis laptele, în post, fiindcă «nimic nu e sacrificat». Contează «proveniența animală» în mod prioritar sau absolut? La celelalte înțeleg. Dar în privința laptelui nu am înțeles...)

În plus, chestia asta ține de vreo 4 luni. Și e practic ceva permanent...
(Adică mi s-a dat de înțeles că «adio roșii, ceapă, castraveți»... adică niște lucruri cu care mă simțeam «confortabil», altfel nu sunt deloc pofticios cu ceva)

Eu de mult vroiam să ajung «vegetarian». Dar întâmplător ajunsesem în 2009, fără ca să-mi dau seama decât după vreo 4-5 luni. Dar apoi am mai mâncat carne, totuși (foarte puțin.. tot rog să nu mi se dea carne, că simt că e ceva «greu» la stomac).

Însă acum am această problemă cu laptele...
Boli: «Esofagită», BRGE=Boală de Reflux Gastro-Esofagian și Gastrită destul de serioasă, încă din '86 ...Totuși unii oameni pe care îi cunosc au și ei BRGE, și după un timp au cam mâncat ce-au dorit (fără să exagereze). Eu cred că n-o să-mi pot permite cele 3 enumerate... Sunt sătul de lapte, recunosc și asta. Roșii și ceapă aș mânca oricând.. dar m-am săturat de 4 luni de «lăptic» :)
... Și vreau să țin post, evident.
E limpede: mori!
Reply With Quote