View Single Post
  #12  
Vechi 01.12.2006, 17:24:23
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de maria55

NU vorbesc de la mine , spun ce am auzit in Sf. Biserica .
In Sf. Treime nu exista ierarhie . Aceasta o arata si Ochiul lui Dumnezeu in Triunchi . Triunghiul echilateral ,(adica cu laturi egale , pentru cine a uitat) arata ca Cei Trei sint egali .
De acord cu tine, triunghiul echilateral are 3 laturi egale.
Dar tot triunghiul echilateral, cel cu ochiul divin are UN VARF si O BAZA
Mi se pare de altfel irelevanta comparatia ta din moment ce tema trinitatii a fost elaborata cu cateva mii de ani DUPA aparitia acestui semn. Comparatia ta este iar aiurea pentru ca acest triunghi cu ochiul Dumnezeului in mijloc este un simbol evreiesc. Evreii nu accepta trinitatea, nu-l recunosc pe Isus si considera un singur Dumnezeu iar Spiritul Sfant este doar o forta, nu o persoana in convingerea lor.

Citat:
Īn prealabil postat de maria55

Fiul nu este creatura , numai ereticii spun lucrul acesta. Oamenii sint creatura . Iisus Hristos este Lumina din Lumina , nu creat cum a facut Dumnezeu omul.
Iisus a fost insasi Dumnezeu . A fost om si Dumnezeu in acelasi timp .Tatal era in El .
Cei Trei sint deosebiti ,egali si UNA , pentru ca se suprapun se unesc dar nu se amesteca , raman Trei Persoane.
Da, natura lui Isus este divina si a fost creat pentru ca apare DUPA Dumnezeu. Doar Dumnezeu nu are inceput sau sfarsit doar dumnezeu este Alfa si Omega. Da, divinitatea lui Dumnezeu se afla si Isus fara sa-l transforme pe Isus in dumnezeu pentru ca repet, exista DOAU UN SINGUR DUMNEZEU asa cum este mentionat de mii de ori in Biblie si asa cum a repetat de nenumarate ori si Isus cat timp a fost pe pamant. Cea mai simpla dovada ca Isus este total diferit de Dumnezeu este rapunsul Lui la intrebarea apostolilor despre sfarsitul lumii: "Iar despre ziua aceea si despre ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatal.".
Pe pamant, Isus a fost OM pentru ca el a venit pe pamant cu un singur scop, acela de a fi EGAL lui Adam astfel incat prin jerfa sa de OM perfect, EGAL cu Adam, noi sa fim mantuiti. Notiunea de OM perfect, in perfect egala balanta cu Adam, NU implica dumnezeirea. Daca atata timp cat era pe pamant, Isus era si Dumnezeu insemna ca nu ar fi avut moarte, pentru ca Dumnezeu nu moare si poate ca-l puteam saluta acum pe strada. El obligatoriu trebuia sa fie OM pentru ca altfel jertfa lui nu avea rost.
Crezi ca un Dumnezeu ar fi simtit biciurile pe spate, ar fi avut indoieli, ar fi gemut de durere? NU!
Cat despre spiritul sfant, acesta este o forta, nu o persoana Dumnezeu. Spiritul sfant s-a pogorat asupra lui Isus omul, s-a pogorat asupra apostolilor ca sa le dea intelepsiune si curaj se pogoara si astazi asupra celor care-l cer cu inima curata. Persoanele care au Spirit Sfant NU sunt Dumnezei cum nici Spiritul Sfant nu este Dumnezeu, este o forta a lui Dumnezeu, este vointa sa.
Citat:
Īn prealabil postat de maria55


Teoriile lui heruvim sint eretice ,nu va uitati in gura lui .
Se informeaza din carti eretice . Daca vrei sa pricepi mai mult ,( ai zis din cauza asta esti pe forum ),iti spun ca nu din forum vei pricepe ci din rugaciune .
Nu mai comenta , omul credincios isi cunoaste limitile si se opreste acolo unde vede ca nu-i este dat de Dumnezeu sa ajunga .
[quote=maria55][i]
"Teoriile mele" sunt scrise negru pe alb in Sfanta Scriptura asa cum am si exemplificat. Am totusi o teorie personala: "numai ramanand etern curios capeti intelepciune si numai cautand PERSONAL zile si nopti esti mai aproape de adevar".
Cate nopti ai petrecut tu citind din biblie aceeasi pagina incercand sa-i gasesti sensul? Cat de mult te-a chinuit sa realizezi ca religia in care ai crescut, religia pe care o iubesti inca, te inseala? Cat de mult te-a ambitionat aceasta minciuna pe care ai vazut-o ca lumina zilei in a le spune si celorlalti ce ai aflat?

Si da, din cauza unora ca tine aproape am ajuns sa consider ca citesc o carte eretica, Sfanta Scriptura.

maria55, imi aduci aminte de "Sfanta" Inchizitie unde orice tentativa de a citi Biblia era considerata o erezie. Multi dintre cei care au avut curajul de a citi aceasta carte "eretica" au fost arsi pe rug. Maria55, tu, pe acest forum, unde pastrezi chibritele?
Reply With Quote