View Single Post
  #307  
Vechi 14.02.2017, 22:19:31
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
A
Ortodocsii, pe de alta parte, cred ca individul trebuie sa asculte cuminte de interpretarea Bisericii, deoarece aceasta este ghidata de Duhul Sfant. Desigur, nu sunt singurii care cred acest lucru si de multe ori si in bisericile protestante principiul acesta functioneaza anuland de fapt sola scriptura, chiar daca nimeni nu are curajul sa marturiseasca acest fapt. Dar sa revin la ortodocsi. Daca sunt ortodox, atunci cand citesc Biblia si in mintea mea apare o idee care vine in contradictie cu scrierile sfintilor parinti, sau altfel zis cu Sfanta Traditie, trebuie sa trag un semnal de alarma si sa ma opresc, altfel risc sa devin eretic. Voi accepta interpretarea oficiala si voi spera ca la un moment dat Duhul Sfant sa ma ilumineze. Ce se intampla insa daca pun la indoiala anumite idei fundamentale ale ortodoxiei pentru ca nu gasesc o lamurire in Biblie, iar Sfanta Traditie mi se pare ca nu e suficient de clara? Atunci e jale, deoarece pe de o parte Biblia nu ma ajuta cu nimic, deoarece nu pot s-o folosesc singur, iar pe de alta parte nu mai sunt deloc sigur ca Duhul Sfant sau Biserica ma pot ajuta. N-am decat sa raman cu neintelegerea si nelamuririle mele si sa accept ca versiunea oficiala e corecta, chiar daca nu imi dau seama in ce sens e corecta.
am impresia ca vrei sa "combati" numai cu persoane bine cunoscatoare, cu invatatura, cum spunea careva.

insa avem o problema, eu, ca simplu mirean fara invatatura, cred ca dimpotriva, e bine sa pui la indoiala, sa pui si sa-ti pui intrebari. mai mult decat atat, cred ca chiar ceea ce citim in biblie ne indeamna sa facem asta, eu nu cred ca lui Hristos ii plac nici fanaticii, nici habotnicii si nu cred ca-i plac astia, atat de multi, care vad in tot ceea ce ne inconjoara amestecul Lui, de ce i-ar placea astia? sigur, suntem cu totii egali, dar in niciun caz nu-i plac astfel de indivizi. cred ca trebuie sa fim sinceri si ca e normal si bine sa ne punem intrebari.

in ceea ce priveste respectul fata de ierarhie, pai asta e ceva obligatoriu si e firesc sa fie asa, altfel biserica crestina nu ar fi rezistat. aici discutia nu-si are rostul, chiar din perspectiva laica biserica, ca institutie, nu ar fi rezistat.
Reply With Quote