Subiect: un sfat
View Single Post
  #12  
Vechi 24.10.2008, 23:29:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Florine, nu sunt motive de divort. Cu rabdare, calm, luciditate, dragoste, intelegere si nu in ultimul rand credinta, se pot rezolva multe probleme. Ti-o spune cineva ce este casatorit din 1984. Pe parcursul unei casnicii, multe apar , si bune si mai putin bune. Multe mai apar si in mintea si gandurile noastre ce ne duc pe piste gresite. Deci mare atentie la acest aspect. Ea nu se mai roaga cu tine si mai si face cate ceva in casa Duminica. Asa ai spus. Nu sunt nici pe departe motive de despartire. Te rog sa ma crezi. Eu ce trebuia sa fac , cand sotia protesta pentru candela aprinsa zi de zi pe motiv ca afuma peretii. Sau ca o deranjeaza ca citesc rugaciunile cu glas tare. Sau. . . . .Pai astea sunt motive de divort ? Sa fim lucizi.Din potriva, mai mult trebuie sa o iubesti, pentru ca asa-i anihilezi potrivnicia . Uite , iti mai dau un exemplu. Tot a mea sotie, protesta ca am luat prea multe icoane si am umplut aproape un perete. Ce am facut ? Am tacut, mi-am vazut de ale mele si am adoptat o tactica. Cand mai prindeam un moment propice, îi vorbeam de minunile sau viata unui Sfant. Azi asa, maine iar asa si ce crezi ? Dupa un timp ea singura mi-a cumparat ditamai icoanele cu Sf.Mina, Sf.Pantelimon, Sf . Stefan, Prea Sfanta Fecioara Maria, de chiar nu mai aveam loc pe perete. Vezi, cu rabdare si tact, totul e posibil, dar si multa dragoste si credinta in Dumnezeu. Pentru ca ce este posibil fara El ? Nimic, absolut nimic.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote