View Single Post
  #2  
Vechi 01.03.2012, 17:54:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos topic ai deschis frate! Cu acest prilej am să postez două capitole dragi mie, cuvântări ale părintelui Arsenie Boca:

Impărăția copiilor
Copiii odihnesc și refac omul! Ei rezumă gingășia și frumusețea, puritatea și nevinovăția, și credința. Chiar ei sunt o refacere a omului. Chiar pe Iisus copiii L-au odihnit. Cei mari Îl amărau mereu...După atâtea și de la atâția și de la toți, Iisus avea nevoie de odihnă. Deci șezând, ia chemat! Și de câte ori i-a chemat..., și le-a zis: „De voiește cineva să fie întâiul, acesta să fie cel mai de pe urmă la toți și sluga tuturor”. (Marcu 9, 35 Biblia din 1914)
Mare înainte lui Dumnezeu nu poate fi decât omul smerit. Oamenii ajung mari prin vitejii, bogății, putere, chiar înțelepciune – dar aceasta este trufie, cu ea sperii lumea; și așa ești mare înaintea lumii.
„Lumea”, însă, nu e cuprinsă în scoarțele cărții cerești; dar în schimb (lumea) se înscrie acolo cu un pahar de apă dat unui drumeț în numele dragostei de oameni.

Și, luând un copilaș în brațe, le-a zis: „Oricine va primi în numele Meu pe unul din acești prunci, pe Mine Mă primește; și oricine Mă primește pe Mine, Îl primește pe Cel ce M-a trimis pe Mine” (Marcu 9,37, Biblia din 1914).

Cuvântul ar putea fi lărgit. Dacă mamele ar primi copiii în numele Domnului, ce străvezii ar fi ei în chipul lui Iisus! Abia atunci și-ar putea da seama mamele pe cine au primit prin copii.
Copiii ajung în brațele lui Dumnezeu, fiindcă sunt cei mai aproape de El. Modul lor de a fi e cel mai iubit de Dumnezeu. Înțelepții Îl înțeleg pe Dumnezeu ca pe o necesitate în explicarea lumii.

Copiii Îl au ca pe un Tată de pe celălalt tărâm. Iată de ce copiii sunt în Adevăr, pe când înțelepții în afara Lui. Găsești ceva și cu mintea lor, numai dacă ai o inimă curată de copil. Aceasta te duce de-a dreptul în brațele Adevărului.
În ochii copiilor, seninătatea e de culoarea cerului. Nu e Dumnezeu mai real în Împărăția copiilor decât într-un tratat de mecanică cerească? Dumnezeu și copiii au înrudirea pe care noi, cei mari, o pierdem. Sfinții sunt niște mari copii! Și ce departe ne ținem de ei!”.
Reply With Quote