View Single Post
  #4  
Vechi 23.09.2009, 05:59:55
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Eu v-as recomanda un scepticism sanatos in ceea ce priveste presa din Romania. Verificati informatiile senzationale inainte de la le lua de bune. De multe ori ziaristii ahtiati de publicitate si scandal scot din context si deformeaza realitatea. Asa este si cazul de fata.

Este de fapt vorba despre un raport care are o cu totul alta tematica (riscuri si inechitati sociale), subiectele abordate de ziaristi sunt cu totul marginale in document.

Gasiti raportul complet pe site-ul presedintiei, la http://www.presidency.ro/static/CPAR...ort_extins.pdf

Am verificat numai teoria "legalizarii" traficului de droguri, intrucit acesta mi se pare mai periculos. Nicaieri in document nu se propune asa ceva. Este pur si simplu o minciuna a ziaristilor insetati de senzational ieftin.

Exista intr-adevar recomandarea de a se implementa programe de prevenire a transmiterii bolilor adresate grupurilor sociale cu risc ridicat (consumatori de droguri injectabile, detinuti, prostituate). Si asa este normal. Indignarea religioasa in fata distribuirii de seringi consumatorilor de droguri nu impiedica raspindirea hepatitei, SIDA si a altor boli. Seringile opresc acest lucru. Exista programe asemanatoare care au dat rezultate in toate tarile civilizate.


Legalizarea drogurilor a fost propusa numai de fiica cea mica si aberanta a presedintelui Basescu, nicidecum de catre comisia citata mincinos de ziaristi.

Last edited by razvan4; 23.09.2009 at 06:18:47.
Reply With Quote