View Single Post
  #26  
Vechi 14.09.2016, 09:39:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa-ne cu gogosile tale viclene cu "binecuvantarea UNOR parinti din Athos" ca se vede de la o posta limba bifurcata din spatele lor.

Care e ortodoxia la tine?

Un calugar nebun rostind cu dispret "beore" din dispret pentru toate cele 3 cuvinte: "biserica" "ortodoxa" si "romana" si restul de 10 zapaciti urland pe strada "anatema" crezandu-se cine stie ce conciliu ecumenic?

Nu o fi fost ecumenic ala din Creta, dar adunarea aia de circari te pomenesti ca este.

Pai e bun ca ne-ai lamurit si pe noi ce inseamna pentru tine "ortodoxia".
Nu vreau sa deprind viclenia, desi m-ar ajuta mult sa fiu mai bogata ori mai influenta. Însă nu m-ar ajuta sa mă mântuiesc. Iar dacă pierd mântuirea, pierd totul. În momentul în care deja s-a instaurat teroarea in rândul preoților, e clar ca nu au curajul sa mai iasă la mitinguri prea mulți. A fost nevoie sa vina un călugăr din Athos care nu face ascultare de ierarhii noștri sa vina si sa marturiseasca ortodoxia.

Trebuie sa subliniez ca delegația romana a fost singura care a semnat în unanimitate documentele trădării ortodoxiei la Creta. Niciun ierarh din România nu a avut curajul sa se opună. Mă întreb ce? Din convingere? Din cauza unor presiuni? Din cauza unor promisiuni?

Acest calugar tânăr a fost purtătorul de cuvânt al unor călugări mai in vârstă din Athos. Drept dovada, el a citit ceea ce scrisese cu binecuvântarea acelora. Da, s-a pronunțat împotriva ecumenismului. Este o poziție demna, de crestin ortodox. Cineva trebuia sa vina sa le spună și romanilor ce s-a întâmplat la Creta.

Cum îi poate ajuta sinodul din Creta pe cei care vor sa se apropie cu adevărat de Dumnezeu, fie aceștia și de alte confesiuni? Cum sunt ajutați ortodocsii sa facă misiune, comparativ cu alte confesiuni? Blocandu-li-se posibilitatea de a face un miting ? Prigonind preoții care înțeleg ca preoția este o misiune? Suntem o tara ortodoxă, totuși.

Dacă eu am râie, cum sa-i oblige cineva pe cei sănătoși sa mă îmbrățișeze, declarandu-ma sănătos? Nu e mai corect sa mă ajute pe mine sa mă vindec? Asadar, de ce sa se spună ca exista și alte biserici, iar cei care rostesc zi de zi Crezul ortodox sa semneze așa ceva? Poate fi numita biserica o confesiune care îl declara infailibil pe un om sau care nu o cinstește pe Maica Domnului sau pe sfinți sau care nu accepta icoanele? Sfinții ortodocși spun ca nu. Sinodul de la Creta spune invers.

Of! Teologia asta moderna nu-mi place.
Reply With Quote