View Single Post
  #29  
Vechi 06.03.2010, 11:11:02
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Geony, nu este asa.
De ce zici sau crezi ca NP nu se pocaiesc, cand gresesc, pacatuiesc,...?
Traiesc in mijlocul penticostalilor, am avut de aface cu baptisti, cu adventisti...si nu am vazut nici un regret din partea lor atunci cand iti pricinuiesc un rau.
Eu, atunci cand supar pe cineva caut diverse metode prin care sa-mi cer iertare de la respectivul.
NP au continu un zambet flegmatic pe buze, un ortodox (si aici ma refer la practicanti) baga capul pana in pamant de remuscari.
NP trateaza starea de pacatosenie foarte superficial, un ortodox NU...un ex. pe care l-am mai dat poate:
- foarte multe culte NP prind teren pt ca vorbesc lumii de o iertare primita de la D-zeu foarte usor: un sot si o sotie ortodocsi au facut in asa fel incat sa-si ucida matusa pt. avere,; dupa aceea au avut evident remuscari, dar in loc sa mearga la un duhovnic au trecut la baptisti, ca astia vorbesc despre mantuirea primita prin botez.
Te intreb, oare cei doi sunt impacati cu D-zeu?

Eu il mai supar pe D-zeu, pt ca gresesc. Imi cer iertare, de multe ori cu lacrimi (in functie de gravitatea pacatului), si cu toate acestea tot nu ma simt impacat cu D-zeu pana nu ma Spovedesc si incerc sa astup greseala cu ceva bun.
Gresesc undeva?
Reply With Quote