View Single Post
  #5  
Vechi 26.08.2011, 00:34:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Cred că e mai mult decât o simplă modă. E vorba de o deriare a mentalităților. Fetele sunt și vor să fie mai puțin feminine. Vor să semene tot mai mult cu băieții. De la generalizarea purtării pantalonilor (fenomen care avusese loc deja pe vremea generației părinților mei, dar nu și a bunicilor), s-a trecut la noi aspecte ale masculinizării sau, mai bine zis, a ceea ce consideră a fi trăsături masculine. Fetele se înjură. Se bat. Beau zdravăn și râgâie. Sunt axate pe carieră. Dorința de a-și întemeia o familie, de a avea copii, a scăzut. Au loc bătăi între fete în școli, iar maniera de luptă nu este păruiala care mai avea loc (excepțional de rar) și când eram eu elev: fetele de acum se bat cu picioare în gură, copiind ce au văzut prin filme.

În cealaltă parte, vedem bărbați care sunt tot mai puțin bărbați. Poartă cercei, uneori și în nas. Își vopsesc părul, așa cum fac femeile. Rejectează trăsături care, timp de secole, au făcut parte din "modelul cavalerului": generozitatea, spiritul de sacrificiu, curtoazia, un cod al onoarei. În fond, adevărata bărbăție. Nu mai cultivă onoarea femeilor și nici a lor proprie. Efeminarea bărbaților (deși "emascularea psihologică" ar fi un termen mai potrivit) apare unde nu te aștepți. Sunt fascinat de moda prezentă pe "facebook" ori "tweeter" de exhibiționism prin publicitatea unor aspecte, în fond, anodine. Văd bărbați în restaurante care își fotografiază profiterolul cu telefonul mobil, apoi îi postează pe net. Asemenea lucruri arată o mai profundă modificare de mentalitate decât o simplă modă. Până acum puține decenii, asemenea modă ar fi prins la femei, dar nu la bărbați.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote