View Single Post
  #6  
Vechi 26.08.2011, 00:54:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că e mai mult decât o simplă modă. E vorba de o deriare a mentalităților. Fetele sunt și vor să fie mai puțin feminine. Vor să semene tot mai mult cu băieții. De la generalizarea purtării pantalonilor (fenomen care avusese loc deja pe vremea generației părinților mei, dar nu și a bunicilor), s-a trecut la noi aspecte ale masculinizării sau, mai bine zis, a ceea ce consideră a fi trăsături masculine. Fetele se înjură. Se bat. Beau zdravăn și râgâie. Sunt axate pe carieră. Dorința de a-și întemeia o familie, de a avea copii, a scăzut. Au loc bătăi între fete în școli, iar maniera de luptă nu este păruiala care mai avea loc (excepțional de rar) și când eram eu elev: fetele de acum se bat cu picioare în gură, copiind ce au văzut prin filme.
Posibil ca am trait eu intr-un univers paralel, dar: desi marea majoritate a fetelor intr-adevar poarta (si) pantaloni, eu, personal, nu cunosc nici o fata care sa ragaie si sa bea zdravan (!!!). Sau care se bate. In liceu desi eram intr-o clasa aproape numai de fete (purtatoare de pantaloni, da), nu a fost macar o paruiala, despre bataile pe care le descrieti, ca in filme, nici pomeneala. In 4 ani. Multe dintre ele sunt deja casatorite, deci au si familia in vedere...

Nu spun ca nu exista genul de fete despre care vorbiti, dar nu cred ca e corect sa generalizam...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote