View Single Post
  #58  
Vechi 23.07.2021, 08:24:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
“Toate îi sunt cu putință lui Dumnezeu, afară de puterea de a-l sili pe om să-L iubească”.



La acest nivel se așează exigența iadului care vine din libertatea omului de a-L iubi pe Dumnezeu. Tot ea zămislește iadul, căci se poate spune: “Să nu se facă voia Ta” și Dumnezeu Însuși nu are ce face în fața unei asemenea dorințe.
Dumnezeu vrea ca libertatea de a-L refuza să nu aibă limite.



Paul Evdochimov - Iubirea nebuna a lui Dumnezeu

11. Spune-le: Precum este adevărat că Eu sunt viu, tot așa este de adevărat că Eu nu voiesc moartea păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa și să fie viu. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la căile voastre cele rele! Pentru ce să muriți voi, casa lui Israel?(Iezechiel33,11)


Care vointa crezi ca este mai puternica, a omului sau a lui Dumnezeu? Daca ele se contrazic si numai una e posibila, oare care crezi se va implini?

Ca si profesorul Paul, la fel si celebrul Blaise Pascal "gandea": "Dumnezeu nu poate construi un zid pe care sa nu-l poata sari."

Inchipuie-ti ca Dumnezeu poate orice! Dumnezeu ii contrazice pe amandoi.
Daca mintea omului nu poate pricepe dreptatea lui Dumnezeu, mintea omului e de vina, nu Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Adica unde este? Ce reprezinta? Se refera cumva la atmosfera, o alta planeta, universul? Exista oxigen acolo? Mai este om, respira, mananca se hidrateaza? Sunt intrebari logice pe care orice credincios ar trebui sa si le puna.
Daca un credincios si-ar pune astfel de intrebari si-ar dovedi necredinta, la fel ca "necredinciosul" Toma.

25. Deci au zis lui ceilalți ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In20,25.27)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.07.2021 at 19:15:01.
Reply With Quote