View Single Post
  #5  
Vechi 18.03.2010, 10:32:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Asa e cum spui insa daca ai avut nesansa sa nu stii si sa intri cu ei, chiar ca numai Dumnezeu te mai scapa. Eu am avut de a face cu ei cand eram in liceu, au recrutat si selectat dintre colegii mei de liceu, la 17 ani faceau grade si initieri si asa mai departe, faceau tratamente, masuratori si alte lucruri (inclusiv pe mine).

E foarte greu sa le deschizi ochii, ei stiu ca se roaga si ca ansa aia, in mana lor, se misca, au sentimentul unei mari puteri si unei naturi "deosebite" (ca doar nu oricine are "potential" sau "parametri" sa faca asa ceva), simtindu-se "alesi", si avand acces la o cunoastere de ordin superior (vibratie, energii, biocamp, elucubratii).

La nivel psihologic, e un truc foarte simplu care de fiecare data functioneaza: daca eu, initiata, iti dau de inteles ca esti special, ca ai o sensibilitate in plus fata de ceilalti, oricat te-ai smeri, inconstient vei incerca si te vei autosugestiona sa te ridici la nivelul predictiei mele. Eu doar iti dau un branci in inselare, dar mai departe calea spre abis o gasesti singur.

Si toti astia de la radiestezie si bio-whatever sunt speciali nevoie mare, nu ii poate dezvata nimeni de mandria maligna care ii bantuie.

Pe mine m-a ferit Dumnezeu de-a ma duce la ei, cand s-au facut recrutarile si cei mai buni prieteni ai mei s-au dus, ceva din mine, inexplicabil, nu m-a lasat sa ma alatur lor in ciuda entuziasmului general generat de toata povestea asta care la vremea aceea era relativ noua in oras. In schimb am umblat cu ei pe coclauri, cand ei "masurau", mi-au masurat si mie campurile (uneori imi spuneau ca "nu ii las" si ca "ma inchid", faceau "tratamente" - si m-au curatat si pe mine, desi eu stateam ca un cobai si.. acum imi dau seama ca nu stiu daca am spovedit lucrul asta vreodata, hm; imi aratau tot felul de poze cu coloane de energie, faceau compatibilitati amoroase intre potentiali iubiti etc).

Dar repet, e foarte greu sa te eliberezi de asta o data ce ai aderat la ideile lor, din cauza satisfactiei de sine pe care ideile acestea o comporta, pentru ca oricum ai da-o, iti intra in cap ca esti deosebit, esti special, ai capacitati, ai parametri, nu esti ca restul oamenilor de rand etc. Greu greu greu cu lucrurile care-ti prind vanitatea in lat, oricat de smerit te-ai da.

Cred ca e una dintre cele mai fine - si simple - forme de manipulare: da-i cuiva iluzia ca e special, ca are o menire aparte, ca are un talent special, da-i iluzia puterii (nu sa rastoarne lumi, chiar si ceva marunt, dar pe care altii nu-l au), si l-ai avut, ca mai departe isi va croseta singur lanturile inselarii, cu mare entuziasm chiar.

Ca o ultima observatie, cam toti, ajungand sa stie una alta si sa vada ca ansa aia se misca, se transformau in mici despoti fata de noi restul, cei neinitiati si ignoranti. Mereu zambete misterioase, mereu mustaceli superioare, mergand in delirul lor pana la a-ti forta mana si liberul arbitru prin intermediul predictiilor lor, pentru ca in momentul in care ti se spune ca nu esti compabil, sau ca ai o energie negativa care te va determina sa faci un anume lucru, s-a terminat cu libertatea ta, pentru ca, vrei nu vrei, ce ai auzit te influenteaza. Plus masuratori facute impotriva vointei subiectului si asa mai departe, se considerau indreptatiti, in virtutea cunostintelor lor sa treaca si peste intimitate si peste tot.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.03.2010 at 10:42:58.
Reply With Quote