View Single Post
  #14  
Vechi 10.03.2012, 08:58:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit PARINTELE JOHN DOWNEY, un american la Bucuresti, la Biserica Rusa.

[M-am gandit sa postez povestea convertirii unui american la ortodoxie, caci pe mine m-a impresionat f.mult.]

Povestea unei convertiri la ortodoxie si la… Romania
“Românii sunt mai liberi ca americanii, aici poți discuta cu polițistul ca oamenii. Poți să ieși din mașină, să faci o glumă, nu trebuie să stai nemișcat cu mâinile pe volan și să arăți frică”, spune Father John, așa cum este cunoscut la Biserica Rusă din Capitală părintele John Downie, americanul devenit preot ortodox.
Într-un interviu pentru gândul, părintele vorbește despre România de astăzi, dar și despre țara pe care a văzut-o în urmă cu zece ani când a ajuns prima dată la Otopeni, despre superstițiile românilor “de la baba citire”, dar și despre taina botezului pe care a primit-o la Sfântul Munte de la un stareț ortodox. [COLOR=#ff0000] ” Îmi voi aminti botezul toată viața. De multe ori mă rog lui Dumnezeu să simt ce am simțit în momentul în care m-am botezat, măcar o zi sau două înainte să mor”.[/COLOR]

Ce știu americanii despre România
“Nu cred că cineva din familia mea a înțeles alegerea”, mărturisește părintele John Downie vorbind despre decizia pe care a luat-o, în urmă cu zece ani, de a veni în România. O țară despre care la început, înainte să se “apropie de ortodoxie”, știa prea puțin pentru că, spune el, toți americanii vorbesc despre Europa în general, dar mai puțin despre Europa de Est. “Dar știam că a fost o țară ortodoxă, știam că a trăit sub comunism, știam că a fost și o prigoană mare asupra Bisericii, știam și despre Ceaușescu. Și, bineînțeles, despre Transilvania și despre Dracula. Înainte să fac un pas spre ortodoxie, cam atât am știut. Când am început să mă apropii, am aflat mai multe lucruri concrete despre România”, povestește Father John.
Era la Athos, la mânăstirea Cutlumuș, unde a stat doi ani ca dokimos (încercat și acceptat), când a decis să viziteze România, ba chiar să studieze Teologia la București. “Când am fost la Sfântul Munte am întâlnit mulți români și mi-au plăcut românii pe care i-am întâlnit acolo”, povestește preotul John într-o română cu accent american.
“Erau destul de smeriți și blânzi, adică nu veneau cu foarte multă propagandă și am vrut foarte mult să văd o țară fostă comunistă, să văd ce se întâmplă, cum a trecut prin așa ceva. Am rămas impresionat de ceea ce suferise Biserica sub comunism și doream să mă apropii de sfinți adevărați. Auzisem despre Părintele Cleopa și Părintele Sofian, precum și despre Nicu Steinhardt, creștini adevărați”, spune părintele.
Prima impresie la Otopeni: “E o țară care a pierdut războiul”
Așa că a ajuns în România, despre care le-a spus părinților săi, aflați în Pennsylvania, la primul telefon doar atât: “Aici este o țară care a pierdut un război”. “Mi s-a părut că țara nu-și revenise. Nu-mi părea neapărat înapoiată”, își amintește Father John. “Nu știu cum să vă spun. Cred că întâi de toate am văzut blocurile comuniste”. Acum însă? “S-au schimbat foarte multe lucruri”, spune.
“Când am venit eu, nici nu erau mașini. Erau Dacii și Mercedes”, creionează părintele peisajul românesc de acum un deceniu. În peisajul ăsta a rămas John Lincoln Downie, care s-a înscris la Teologie, la București. Primul an a stat la cămin, cu doi colegi, care au ajuns și ei preoți. Ține și acum legătura cu cei doi, Iulian – cel scund și cel înalt, pentru că aveau același prenume – și se văd ori de câte ori aceștia ajung la București.
“Am compus un imn al cartofilor prăjiți”
“Am fost bine primit la facultate. În primul an am stat la cămin, iar colegii mei au fost la înălțime. Nu am mai cunoscut alți români cu care să mănânc atâția cartofi prăjiți. Chiar am scris un cântec despre cartofii prăjiți”, mai spune Father John.
Povestește cum în studenție își câștiga banii predând engleză și făcând traduceri. Traduceri face și azi când lucrează la o carte despre istoria Bucureștiului. La fel, predă și engleză la școala Sfinții Trei Ierarhi, înființată de părintele Vasile, parohul Bisercii Ruse, dar și la ASCOR. “Și m-am angajat la o firmă de soft care realizează programe pentru traduceri”, explică părintele.
Deși este preot, John Downie nu primește salariu de la stat, fiind – ceea ce se cheamă – preot onorific. De slujit, slujește la Biserica Rusă, unde venea în timpul studenției ca un credincios. Mi-a plăcut duhul care e în biserică și, după ce am terminat și masterul, am zis să depun dosarul“. Așa a ajuns Father John preot la Rusă.

De ce a spus un american DA României


Povestește că la un moment dat și-ar fi dorit să se întoarcă în America natală dar că soția lui, o româncă pe care a cunoscut-o într-un pelerinaj la Cana Galileei, nu a vrut. Așa că au rămas în România împreună cu cei doi fii ai lor, de 4, respectiv 1 an.“Mi-e dor de casă din 1999 (n.r. perioadă când a plecat la Sfântul Munte). S-au schimbat multe lucruri și în America. O văd din știrile pe care le citesc”, spune părintele. Vorbește însă cu ai lui, mai mult la telefon și pe email.
“Nu cred că cineva din familia mea a înțeles alegerea”, povestește Father John, mărturisind că mulți au fost cei care i-au spus să lase România și să vină înapoi în State. “Dar uite, noi suntem aici pe pământ pentru foarte puțin timp. Și, Slavă Domnului, părinții mei, prietenii mei din America nu erau orbiți de bani și de succes. Dar cultura, în general în America, este foarte materialistă. Nu neapărat că vor mai mult”, spune John Downie, “dar se gândesc numai la aceste lucruri materiale, nu în sensul că vor să fie cei mai bogați sau cei mai mari. Și cultura asta mi-a făcut scârbă de această mentalitate. Mai ales când ești un pic orientat spre ortodoxisme. Sărăcia nu este neapărat o virtute, dar nici să nu-ți fie frică de sărăcie“, crede părintele.

Ce avem noi și nu au americanii


România îi place părintelui Downie. O găsește liberă comparativ cu America de astăzi. “Pot să dau un exemplu concret, cu polițiștii. În America, dacă te oprește poliția cu mașina, trebuie să stai foarte cuminte, cu mâinile pe volan, să nu te miști brusc și așa mai departe. Este o întâlnire suficient de dificilă, stresantă. Aici, dacă ai făcut o infracțiune mică, ai trecut pe roșu, dar era strada liberă și n-a fost nimeni în pericol, totuși poți să discuți cu polițistul ca oamenii. Poți să ieși din mașină, să faci o glumă, nu trebuie să stai în mașină și să arăți că îți este frică.”
Ce nu-i place este birocrația, care e foarte greu de suportat. Trebuie să recunosc că este greu de suportat faptul că nu s-a schimbat mare lucru după trecerea la democrație”, spune preotul. “Și nu zic că[COLOR=#ff0000] în America e o mare schimbare, și acolo se face trecerea spre un sistem totalitar,[/COLOR] dar ar fi fost bine dacă, după ce Ceaușescu a fost dat jos, s-ar fi făcut o curățenie generală”.
“Bine, la ghișee e cu totul altceva”, punctează Downie. “Poate și pentru că nu înțeleg bine româna, dar la orice lucru oficial, mă duc și cer o listă, ce act îmi trebuie mie ca să fac cutare lucru. Mie, dacă nu-mi scrie, uit. E ceva ce n-am luat. Niciodată nu îmi iese din prima. În America, ai luat carnetul de șofer, ți-ai făcut poză, ai primit ștampila, ești gata. Aici nu, mai trebuie ceva.”
Cu toate astea, amintește plusurile României. Vorbește despre mânăstirile Moldovei – “foarte frumoase toate, dar este puțin greu să ajungi acolo“, Sighișoara – “nu este un loc foarte duhovnicesc, dar cetatea este foarte frumoasă”, și munții – “cei mai sălbatici din Europa”. Din București îi plac parcurile și Muzeul Satului, dar recunoaște că nu este un om de oraș. “E o ironie că am ajuns aici. Nu prea sunt în elementul meu.” Visează ca într-o zi să slujească într-un sat de munte.


Reply With Quote