View Single Post
  #6  
Vechi 20.04.2012, 16:19:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruta12 Vezi mesajul
Eu m-am simtit nevrednica de Sf Impartasanie, i-am spus duhovnicului mai apoi si nu mi-a dat nici un raspuns, ce si cum ar trebui sa procedez in continuare, ba chiar l-am intrebat daca pot merge la o alta Biserica, iar raspunsul a fost afirmativ.Cineva mi-a spus ca trebuie sa ma Impartasec cat mai des ca imi formeaza ca o armura impotriva lucrurilor pe care le simt, insa am citit spusele unui preot care sustinea ca nu-i bine cand te impartasesti in stare de nevrednicie
http://mantuire.50webs.com/diverse_c...e_artemon.html
Si eu am citit odata un articol despre greseala de a te considera nevrednic de Impartasanie. Daca inainte te-ai spovedit, nu ai ascuns un pacat, nu ai mancat si preotul ti-a dat dezlegarea nu ai nicio problema, trebuei sa te bucuri doar. Toti suntem nevrednici, de aceea trebuie sa ne spovedim inainte de a ne impartasi, altfel unii nu ar mai trebui sa se spovedeasca.
Asadar o problema era doar daca ai ascuns un pacat (nu si daca l-ai uitat). In cazul asta te spovedesti din nou si spui si acel pacat. Daca totul a fost cum am scris mai sus, nu numai ca nu trebuie sa te gandesti, dar trebuie sa te bucuri ca te-ai impartasit.
Reply With Quote