View Single Post
  #74  
Vechi 01.07.2013, 15:29:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Esti in SUA. In fiecare scoala din SUA au lectii de educatie sexuala (adica a sexului) si sunt foarte detaliate, prezentand toate perversiunile posibile. Homosexualii sunt liberi si ei sa faca ce vor. Daca vorbesti cu un elev sau un student despre BO vei fi arestat. Se impart prezervative si anti-bebe in scoli. Asta pe langa, evolutionism si altele. Si te miri de ce unii parinti aleg scoala acasa sau cea privata? Sunt multe familii de ortodocsi in SUA care au facut si fac scoala acasa si nu au nici o problema.

Daca aceste chestiuni vor ajunge sa fie si in scolile romanesti obligatorii, ce ar trebui sa faca un parinte? Sa isi trimita la scoala copilul stiind de la inceput ce o sa invete acolo? Hai, momentan nu e cazul ptr. a avea o alternativa si presupun ca parintii se vor uni si vor lupta impotriva acestor chestiuni cand va fi cazul.

Si pana la urma, de ce trebuie sa fim pesimiti si sa credem ca un copil educat acasa va ajunge sa aibe lipsuri si probleme? Daca unii parinti considera ca scoala acasa este cea mai buna solutie pentru ei si familia lor si au si timpul,resurse si minte sa isi educa copii acasa, e alegerea lor si nu ar trebui sa fie pusi la perete. Sau de ce e gresit sa alegi o scoala ortodoxa in locul celei publice?

Asa e. Multi copii au invatat prostii de la parintii lor. Insa, nu cred ca 12 ani de scoala+3 ani de gradinita nu au nici o influenta asupra copilului.
Da,dar suntem pe un forum in care dezbatem alternativa scolirii in Romania.
Plus ca eu detin experienta scolii din Romania,nu din USA.
Nu putem sa facem o varza,scoala din Ro nu va fi niciodata ca cea din USA.
Uite,astia termina liceul si nu au examen de Bac,fara stres ,fara prea multe notiuni,la ce sa le foloseasca ? Multi americani ma intreaba ce limba se vorbeste in Romania? Daca le-as spune ca se vorbeste turceste sau ungureste,m-ar crede!
Multi dintre colegii mei nu-si pot silabisi propriile cuvinte in lb lor desi uite ca un exemplu,cineva cu cursuri de lb engleza dintr-o alta tara cu sistemul de invatamant care este,o poate face.Cand le spun ca am facut 12 ani de lb. engleza in Romania devin livizi.
Inteleg ca homeschoolingul are un sens pozitiv in USA,in special in zonele cu maxime turbulente sociale si violenta(marile orase),insa in Romania tocmai ca nu-i vad sensul!
Dar putem sa fim primii la mofturi si sa adoptam trenduri cool din fascinanta America,de ce nu? Vom fi mai interesanti si deosebiti!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 01.07.2013 at 15:32:54.
Reply With Quote