View Single Post
  #502  
Vechi 11.08.2014, 12:29:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu spun sa lasam loc judecatilor lui Dumnezeu. Daca in rugaciunea ,,Tatal nostru" spunem ,,Faca-se voia Ta", atunci trebuie s-o acceptam oricare ar fi aceasta. Parintele Arsenie Boca, daca a primit Har, il poate face lucrator indiferent daca are sau nu diploma de sfant. Canonizarea parintelui Arsenie Boca nu stiu daca va fi posibila in aceste vremuri, chiar daca ar merita, deoarece parintele nu prea era corect politic. Importanta este, insa, evlavia. Daca Dumnezeu are rabdare, putem avea si noi. Stim cu adevarat voia lui Dumnezeu in aceasta privinta? Am fi capabili sa-l cinstim daca s-ar dovedi ca a fost placut lui Dumnezeu?

Sfantul Ghelasie de la Ramet, desi a facut foarte multe minuni in timpul vietii, a stat cateva sute de ani in mormant. Apoi, cand a dorit Dumnezeu sa fie cinstit de catre oameni, a facut niste minuni mai aparte.

Parintele Arsenie stie ca suntem neputinciosi si ne intelege si mijloceste pentru noi. Oricum un sfant este un mijlocitor pentru credinciosi. Laudele i se cuvin in primul rand Preasfintei Treimi Care a reusit sa-si faca salas in sufletul Lui.

E atat de usor sa ridicam piatra! E ata de usor sa gresim in timpul unei vieti, deoarece necuratul, care avut ispite pregatite si pentru Hristos, cu siguranta ca are si pentru cei care se nevoiesc. Ispitele lor devin, iata, mai apoi, ispitele noastre. Sfantul Serafim de Sarov inainte de a se ruga pe o piatra o mie de zile, a avut niste ispite pe care biografii rusi le-au trecut sub tacere. (Ispitele sunt pentru incercare sau pentru smerenie.) Important este cum l-a gasit pe parintele Arsenie Boca plecarea din viata aceasta. Mucenicia parintelui ar fi trebuit sa fie suficienta pentru canonizare. Dar aceasta este trecuta sub tacere. De aceea, daca nu stim sa ne cinstim sfintii, sa nu ne miram de ce se va intampla cu aceasta tara!