View Single Post
  #12  
Vechi 03.02.2010, 18:52:30
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nici povestile nu sunt inocente.. Scufita rosie ma duce cu gandul la un viol (inclin sa cred ca o interpretez corect), Rapunzel, hmmm simbolurile sexuale sunt explicite aici, iar Frumoasa din padurea adormita.. aceasta mi-a intepretat-o un baietel cand eram in scoala generala si mi-a explicat ca degetul ranit din care curge sange este prima menstruatie! Se pare ca a intuit corect :)).
Sexismul din povestile cu printi si printese, erotismul ascuns in simboluri.. ma ingretoseaza.

In general citesc copilului despre planete, despre corpul uman, despre vulcani, despre experimente din fizica.. suntem pe teren neutru.

(Nu vreau sa par o ciudata.. vad efectele basmelor cu printese asupra fetitelor... cresc stramb, parerea mea)
Cand am fost mic nu m-am gandit niciodata la asa ceva la auzirea acestor povesti.
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Uhm, dar un copil nu are de unde sti toate subtilitatile la care ne gandim noi :) Nu stie de prima menstruatie si de violuri; de altfel pe mine ma preocupa violenta din povesti, care ni se pare ceva firesc. Stiu mame care fac caz de violenta din videogames dar pana la urma evenimentele sangeroase din povestile pe care le spunem inca din leagan copiilor sunt mai blande sau cum? Taiem capete la balauri, ingropam zmeii pana la gat, punem capetele iezilor in fereastra etc.
Una e cand zici ca a taiat capul balaurului si alta e cand impusti pe tero la counter-strike.
E la fel, oare, sa ii spui unui copil ca cineva a fost batut sau ca i s-a taiat capul cu a-i arata copilului cum bati pe cineva sau cum i se taie capul cuiva?
Cam asta cred ca e diferenta dintre jocurile video si povesti.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote